Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi

 

 

 

Nasza powinność

 

11 listopada to dla Polski bardzo ważny dzień - obchodzimy Święto Niepodległości. Niepodległość udało się nam odzyskać dopiero w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Odzyskanie wówczas niepodległości wydawało się cudem. Jednak to nie był cud. Pokolenia Polaków ciężko zapracowały na ten akt historycznej sprawiedliwości podczas powstań narodowych i wytężonej codziennej pracy.
Wielki wpływ na to wydarzenie wywarła I wojna światowa i udział w niej niedawnych zaborców. Nasi okupanci mocno się wykrwawili w konflikcie, nie mieli sił, by zatrzymać Polskę w swoich objęciach.
W listopadzie 1918 roku wydarzenia potoczyły się lawinowo. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, kierowany przez Ignacego Daszyńskiego. 10 listopada do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski. Dzień później 11 listopada Niemcy skapitulowały na froncie wschodnim, a J. Piłsudski przekonał dowództwo niemieckiego garnizonu w stolicy, by wycofały się z Warszawy. Ten dzień przyjęło się uważać za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy de facto dopiero od 1989 roku. Przed II wojną światową uczczono je tylko dwa razy. Po zakończeniu wojny, władze komunistyczne zakazały obchodzenia tego święta.

Ten dzień przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu – niepodległości. Każdego roku, 11 listopada, mamy wszyscy niezwykłą okazję, by uczcić pamięć tych, którzy przez lata składali na ołtarzu ojczyzny najwyższą ofiarę w imię wolności. Obchody Święta Niepodległości łączą nas, Polaków mieszkających w kraju i za granicą.

Przeciętny Polak na Białorusi może powiedzieć, że owszem on chciałby obchodzić to święto, jednak nie ma możliwości. Pamiętając o tym szczególnym dniu przyozdóbmy nasze domy w biało-czerwone barwy narodowe. W ten sposób pokażmy nasz patriotyzm - naszą miłość do ojczyzny, naszą pamięć o niej. W wielu kościołach w tym dniu jest sprawowane specjalne nabożeństwo za Polskę i Polaków. Jeśli nie jest, ty również możesz zamówić u księdza proboszcza mszę św. w podobnej intencji. Przypomnij innym wiernym - Polakom o ich święcie.

Nasi przodkowie walczyli i oddali życie za ojczyznę. Często ich groby, porozrzucane po całym świecie, są zapomniane i zaniedbane. Zobaczmy wokół siebie. Uporządkujmy chociażby jeden taki grób. To będzie także sposób na obchody naszego święta.

Rodzice mogą w ten dzień porozmawiać ze swoimi pociechami o tych wydarzeniach, poczytać, poszukać w internecie. A nawet zwyczajne oglądanie w TVP obchodów tego święta w Warszawie przekształca to wydarzenie narodowe w nasze rodzinne.

Wolność Polski została nam dana i zadana. Każdy Polak musi ją budować i umacniać. Niech dzień 11 listopada zawsze przypomina o narodowej wspólnocie, o powinnościach wobec niej każdego Polaka.

A. Kołyszko


Яндекс.Метрика