Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi

 

 

Wakacje nad morzem

 

Pięćdziesięcioro dzieci w wieku 5-17 lat z Lidy i okolic spędziło dziesięciodniowe wakacje w nadmorskim Jarosławcu niedaleko Koszalina. Młodzi turyści spędzali czas na kąpielach, budowaniu zamków z piasku, grach i zabawach. Jeździli do Parku Wodnego „Jan” w Darłowie oraz pływali pirackim statkiem po morzu Bałtyckim. Brali też udział w zajęciach śpiewu, na których doskonalili znajomość języka polskiego. Jednym z ważniejszych kolonijnych wydarzeń była Msza, w której młodzi goście wzięli czynny udział. Po mszy św. wszyscy dzielili się chlebem lidzkim, który młodzież przekazała księdzu proboszczowi. Na Pomorzu mieszka wiele osób pochodzących z Kresów Wschodnich. Dla nich spotkanie z osobami z tamtych terenów to ważny moment, okazja do podróży sentymentalnej.

„Dziennik Sławieński”, lokalna gazeta, dużo pisał o pobycie lidzian oraz przygotował dla nich prezenty. Zostały przekazane lektury szkolne, które były wydawane przez „Polska. Dziennik Bałtycki” oraz atlasy Polski, także wydawane z tą gazetą.

Wypoczynek zorganizowało Towarzy­stwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu, a wspólnie dofinansowali Wspólnota Polska, Caritas, Urząd Marszałkowski w Poznaniu oraz prywatni darczyńcy.

 

ak

 

Яндекс.Метрика