Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi

 

 

10-osobowa grupa z Teatru Młodzieżowego przy TKPZL w dn. 27 czerwca - 06 lipca uczestniczyła w warsztatach teatralnych w Opolu. Była również młodzież z Litwy i Ukrainy. Kurs obejmował pracę z tekstem, ruch sceniczny, ćwiczenia aktorskie, teatr plastyczny, animację lalek i przedmiotów, teatr cieni. Każda z grup pod kierunkiem profesjonalnych aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Opolu - Andrzeja Mikoszy oraz Jana Chraboła przygotowywała przedstawienia, które zaprezentowała w finale. Młodzież lidzka przyszykowała mini spektakl pt. „Opowieść o Jeremiaszu piernikarzu”. Oprócz odbywających się dwa razy dziennie zajęć uczestnicy mieli okazję skorzystać z przygotowanego dla nich bogatego programu rekreacyjno-kulturalnego, m.in. wyjścia do kina, ogrodu zoologicznego i na basen, zwiedzania Muzeum Wsi Opolskiej i śródmiejskich zabytków, wycieczki w Góry Opawskie, do Nysy i Głuchołaz oraz na Górę św. Anny. Szczególnie cenne było uczestnictwo w Międzynarodowych Dniach Teatru odbywających się w tym czasie w Opolu. Po drodze do domu młodzież miała możliwość uczestniczenia we Mszy św. na Jasnej Górze.

***

1-13 lipca nauczycielki języka polskiego z Lidy Swietłana Siagło i Natalia Kozłowa uczestniczyły w kursie metodycznym w Ostródzie, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurski oddział „Wspólnoty Polskiej” oraz Uniwersytet w Olsztynie. Przybyli również nauczyciele z Litwy i Rosji. Oprócz zajęć fachowi organizatorzy zapewnili również bogaty program kulturalny. Uczestnicy kursu mieli możliwość oglądać rekonstrukcję słynnej bitwy pod Grunwaldem, zwiedzić Lidzbark oraz Olsztyn.

***

Na wielką noc modlitwy z 4 na 5 lipca do sanktuarium diecezji grodzieńskiej w Trokielach przybyły ogromne rzesze wiernych. Tegoroczne spotkanie modlitewne w Trokielach odbyło się pod hasłem „Maryja gwiazdą nadziei”. Deszcz nie był przeszkodą i nie miał wpływu na decyzje pielgrzymów o przybyciu do tego świętego miejsca. Ksiądz proboszcz Paweł Goliński powiedział, że plac przykościelny został powiększony, a mimo to był przez pielgrzymów wypełniony po brzegi. O północy została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Wielikosielca z Pińska. Natomiast uroczystej Mszy świętej o godz. 10.00 w sobotę przewodniczył ks. bp Antoni Dziemianko, dziękując Bogu za 10 lat posługi biskupiej. To właśnie w tym świętym miejscu naszej diecezji został on ogłoszony biskupem pomocniczym.

***

W dniach 05-26 lipca 2008 r. 15-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku 14-18 lat z parafii Wniebowzięcia NMP uczestniczyła w Parafiadzie. Zdobyli kilka znaczących nagród, m.in. w strzelaniu (1 miejsce), pływaniu (2 miejsce), wyróżnienie za pokazanie małych form teatralnych (przedstawienie regionu i kultury polskiej). Podczas pobytu w Warszawie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, jak początkowo nie chciano iść do muzeum, tak później nie chciało się wychodzić. Po Parafiadzie przez jakiś czas mieszkali w Gdyni i zwiedzali Trójmiasto, Westerplatte, Malbork.

***

Organizacją letniego wypoczynku dzieci w kościele katolickim zajmuje się nie tylko „Caritas”, lecz także poszczególne parafie. Półkolonię pod hasłem „Wakacje z Bogiem” zostały zorganizowane również w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniach 7-12 lipca pod opieką sióstr pracujących w parafii dla ponad 50-ciu dzieci. Każde takie spotkanie rozpoczynało się Mszą świętą, a następnie byli zajęcia w grupach, gry i zabawy, wspólny śpiew. Na zdjęciu dzieci dziękują proboszczowi parafii ks. prałatowi Wincentemu Lisowskiemu za dofinansowanie ich wypoczynku.

***

17 lipca w Galerii Tyzenhauza w Grodnie została otwarta wystawa poplenerowa polskich artystów z Białorusi, Ukrainy i Litwy. Plener „Nadniemennie-2008” został zorganizowany przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie oraz Towarzystwo Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. W swych pracach artyści skupili się na starym Grodnie: Kościół Farny, Pobrygidzki, Pobernardyński, Kołoża. Nie zabrakło tez swojskich podwórek i zaułków. Lidzki artysta-malarz Ryszard Grusza przedstawił pejzaże lidzkich okolic.

***

27 lipca TKPZL zaprosiło swoich członków na kolejną wyprawę „Polskie ślady na Białorusi”. Trasa wiodła przez Łunnę, Bohatyrowicze, Wołpę, Roś, Brzostowicę, Świsłocz, Indurę, Naumowicze oraz Sopockinie. Wycieczkę zakończyliśmy na kanale Augustowskim.

***

7 sierpnia zespół „Kresowiacy” koncertował we wsi Kiemieliszki na zaproszenie ks. proboszcza Eugeniusza Uczkuronisa. Najpierw zespół swym występem upiększył Mszę św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a następnie zebrał liczne brawa w lokalnym Domu Kultury.

***

16 sierpnia TKPZL zaprosiło lidzian do kaplicy św. Barbary na Mszę św. Podczas nabożeństwa modlono się za żołnierzy polskich, lidzian, którzy zginęli za ojczyznę, za tych, co spoczywają w grobach w Feliksowie, Surkontach, Wawiórce, Niecieczy. Nie zabrakło również gości z Polski – przybyła duża grupa Wielkopolan. W czasie Mszy św. została również poświęcona tablica pamiątkowa ku czci żołnierzy IV batalionu AK „Ragnera”. Ciąg dalszy uroczystość miała na kwaterze lotników polskich, gdzie zostały złożone wieńce i zapalone znicze. Tu również odmówiono modlitwę za poległych w obronie ojczyzny. Uroczystość uświetnił swym występem zespół „Kresowiacy”.

***

17 sierpnia grupa młodzieży lidzkiej udała się na groby żołnierzy Wojska Polskiego oby modlić za tych, co oddali swe życie za wolność ojczyzny. Złożono wieńce i zapalono znicze w Surkontach, Wawiórce, St. Wasiliszkach, Feliksowie oraz Niecieczy. Młodzież wspólnie z gośćmi z Poznania modliła się za poległych w przepięknym kościele w Starych Wasiliszkach. Nie mogli nie zatrzymać się przy domku Czesława Niemena. Smutne jest, w jakim on znajduje się stanie.

***

23 sierpnia 30-osobowa grupa członków TKPZL z Brzozówki wyjechała na wycieczkę polskimi szlakami po Białorusi. Zwiedzili Lipniszki (złożyli kwiaty na grobie budowniczego kościoła w Brzozówce ks. Stefana Sieczki), Juraciszki, Wiszniew (grób Konstancji Bujło uporządkowali), Bohdanów (muzeum Ruszczyca w miejscowej szkole), Boruny, Krewo. W Bohdanowie lidzian gorąco przywitał ks. Proboszcz Stanisław Ługowski. Poprowadził wycieczkę niezastąpiony Stanisław Uszakiewicz.

***

24 sierpnia Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej gościło chór Lwowskiej Katedry Łacińskiej oraz kapelę „Lwowska Fala”. Z rana goście wystąpili w kościele w Ossowie, gdzie śpiewali na Mszy św., po czym dali koncert dla mieszkańców Ossowy i okolicznych wsi. W drodze powrotnej do Lidy artyści odwiedzili sanktuarium w Trokielach i pokłonili się Matce Bożej w cudownym obrazie. Gospodarz parafii ks. Paweł Goliński opowiedział historię tego świętego miejsca i obrazu. Wieczorem chór uświetnił swym śpiewem Mszę św. w lidzkiej Farze. W trakcie koncertu goście opowiadali o życiu we Lwowie, bogatej historii Polaków tego miasta. Lidzianie nie kryli łez wzruszenia ze spotkania z rodakami ze Lwowa. Kwiaty, słowa wdzięczności, niekończące się oklaski były nagrodą artystom. Następnego dnia goście odwiedzili Stare Wasiliszki ze wspaniałą świątynią oraz domek Czesława Niemena. Wieczorem artystów przyjmowała parafia w Iwiu.

***

26 sierpnia dla Polaków na całym świecie jest dniem szczególnym. W tym dniu myśli i serca wszystkich rodaków kierują się na Jasną Górę, ku tej, która jest Matką i Królową. W tym dniu Polacy pragną być razem i w modlitwie, i w śpiewie, i w nocnej rodaków rozmowie. Myśmy również chcieliśmy być razem z naszymi rodakami, którzy tłumnie zgromadzili się w Oszmianie. Po Mszy św. odbył się festyn „U Królowej”, który zgromadził artystów z Białorusi, Ukrainy i Litwy. Lidę tradycyjnie reprezentowały zespoły młodzieżowy „Anima” i „Kresowiacy”. Święto trwało prawie do północy. Reżyserem tego festynu była kierownik młodzieżowego teatru z Lidy Anna Komincz. Wygląda na to, że te festyny wyrosną do festiwalu kultury polskiej.

***

W końcu sierpnia grupa 50 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat z Lidy i okolic przebywała w Ośrodku Wczasowym „Róża Wiatrów” w Jarosławcu nad morzem Bałtyckim. Pobyt został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania.

 

Яндекс.Метрика