Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi


 

Lida uczciła koncertem pamięć o Janie Pawle II

 

Jeszcze Lida nie ochłonęła z wrażeń po obejrzeniu w kinie filmu , a już 14 maja wszyscy chętni zebrali się na uroczysty koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II.
Organizatorem uroczystości znowu było Towarzystwo Kultury Polskiej Zie­mi Lidzkiej. Gdybym spróbowała opisać cały przebieg przygotowań, załatwiania spraw organizacyjnych (przysłowiowego chodzenia ), wyszedłby osobny artykuł. Teraz chcę pisać nie o trudnościach, lecz o tej wielkiej radości, którą podarowali Lidzianom organizatorzy tej uroczystości.
W myśl scenariusza przez śpiew, muzykę, odpowiednie teksty miał być ukazany obraz papieża - Polaka, Pasterza wszystkich ludów i narodów.
Jako pierwszy wystąpił zespół , budząc dumę i skłaniając do refleksji Polaków utworami: "Świętej miłości kochanej Ojczyzny", "Gaude Mater Polonia" i innymi. Następnie na scenę wyszedł zespół skrzypcowy "Słowianeczka" z recytacją i śpiewem "Wszechmogący Boże" w języku białoruskim.
Potem słuchaliśmy fragmentu pięknej modlitwy w języku rosyjskim, ułożonej przez Jana Pawła II na pożegnanie ikony Matki Bożej Kazańskiej, przekazanej do Rosji. Po jej zakończeniu zaczął swój występ chór Lidzkiego Liceum Muzycznego, wykonywał piękne pieśni prawosławne. Później do chóru dołączyła orkiestra kameralna tejże uczelni.
Gdy na scenę wyszedł zespół muzyczny SZ Litwinów , nastrój w sali zupełnie się zmienił. Widzowie go­towi byli zerwać się do tańca przy dźwiękach pięknych litewskich melodii.
Gorącymi oklaskami publiczność witała zespół pieśni żydowskiej. Ta rzewna muzyka poruszyła serce niejednego słuchacza. Wokalny zespół dziecięcy również wywołał sympatię słuchaczy. Prawdziwą rewelacją stał się występ młodzieżowego zespołu , który chwalił Boga, śpiewając na rockową nutę. Nie trudno wyobrazić sobie reakcję młodszej części widzów! Chociaż... Dlaczego tylko młodszej? Również wielu starszych słuchaczy przyklaskiwało podczas występu i dosłownie tańczyło w krzesłach!
Młodzi konferansjerzy w przerwach między śpiewem opowiadali o Janie Pawle II - naszym Rodaku, Wielkim Apostole, niestrudzonym Pielgrzymie, którego życie i śmierć stały się dla świata świadectwem wiary i miłości. W wiel­kim skupieniu i z zapartym tchem słu­chaliśmy fragmentów przemówień Papieża. W tych chwilach był wśród nas, był z nami!
Na zakończenie koncertu był zaproponowany wspólny śpiew pieśni maryjnej "Po górach, dolinach", której słowa zostały rozdane słuchaczom koncertu przy wejściu na salę. W ten sposób jeszcze raz przypomnieliśmy sobie, że przeżywamy maj, miesiąc poświęcony Mat­ce Bożej, której Jan Paweł II zawierzył swoje życie i pontyfikat.
Oczywiście wspomnieliśmy o zbliżającej się rocznicy urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II. Rzeczywiście, wszystko wyglądało tak, jakby Jan Paweł II zaprosił nas na swoje urodziny. To wrażenie potęgował jego wielki portret, umiesz­czony nad sceną, udekorowany flagami - watykańską i polską, oraz bukietami wiosennych kwiatów. Z góry, z obrazu spoglądał na nas podeszły w latach Mistrz i Nauczyciel, dobry Ojciec. Jego głowa była oparta o dłoń, a spojrzenie sięgało każdego z nas. Czasem wydawało się, że Papież słyszał tych, co mówili i śpiewali dla Niego!
Koncert trwał około trzech godzin. Czas minął bardzo szybko. Nikt ze słuchaczy bądź wykonawców nie odczuwał znużenia, bo żaden z nich nie był zmuszony do udziału w tej imprezie. Przeciwnie, wszyscy artyści wykazywali chęć i gotowość wzięcia udziału. Co więcej - niektórzy sami pytali o możliwość występu w wielkim, papieskim koncercie.
Po ostatnich oklaskach i ukłonach, po płomiennym podziękowaniu, które w imieniu widzów złożył na ręce organiza­torów ks. Jan Puzyna, ludzie nie śpieszyli się z opuszczeniem sali. Widzowie rozmawiali z artystami. Dziękowali sobie wzajemnie katolicy, prawosławni, protestanci. Widząc i głęboko przeżywając tę uroczystość, wierzę w moc wstawiennictwa i modlitwy Jana Pawła II już z wysokości Niebios:

Lilia Turnilewicz

Wyniki konkursu "Jan Paweł II. Papież. Człowiek.Polak."
2 kategoria wiekowa
I miejsce - Katarzyna Bowszys
II miejsce - Mirosław Zapolski
Wyróżnienia: Ola Miecko, Anastazja Trojkiel (Dzięcioł)
3 kategoria wiekowa
II miejsce - Alesia Mircinkiewicz, Anna Tananuszko
III miejsce - Olga Sienkiewicz
Wyróżnienie: Aleksandra Iwancz

 

 

??????.???????