Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi


 

3 maja TKPZL obchodziło potrójne święto: Dzień Polonii, Dzień Konstytucji oraz Matki Bożej Królowej Polski. Po mszy św. człlonkowie Towarzystwa udali się na cmentarz przy ulicy Engielsa, gdzie złożyli kwiaty na grobach zasłużonych Polaków, a następnie zorganizowali majówkę.
***
6 maja odbył się w Grodnie konkurs "Dzieje Polski". Lidzianka Weronika Tumilewicz została odznaczona jako zdobywczyni największej ilości punktów w teście pisemnym.
***
14 maja lidzianie zostali zaproszeni na wielką imprezę poświęconą Janowi Pawłowi II. W imprezie wzięły udział zespoły "Kresowiacy", "Słowianeczka", chór i orkiestra kameralna studium muzycznego w Lidzie, zespół zjednoczenia Społecznego Litwinów "Ruta", zespół piosenki żydowskiej, dziecięcy zespół "Tonika", młodzieżowy zespół estradowy "Anima". Podczas imprezy zostały wręczone nagrody uczestnikom i zwycięzcom konkursu plastycznego pod hasłem "Jan Paweł II. Papież. Człowiek. Polak." Młodzi konferansjerzy krótko i treściowo w przerwach między utworami muzycznymi opowiadali o życiu Jana Pawła II. W wielkim skupieniu wszyscy słuchali nagrania głosu papieża. W trakcie koncertu śpiewali nie tylko artyści, ale i widzowie. "Kresowiacy" zainicjowali wspólny śpiew maryjnej piosenki. Był to swego rodzaju prezent urodzinowy dla Jana Pawła II, który spoglądał na salę z dużego pięknego portretu. Koncert trwał ok. trzech godzin, ale nikt ze słuchaczy wypełnionej Sali DK "Optyk" i wykonawców nie nudził się, każdy z uczestników był dumny ze swego udziału w koncercie.
***
Tradycyjnie Dom ZPB organizuje na wiosnę Dzień Kul­tury Polskiej, który w tym roku odbył się w dniu 14 maja. Piękną wy­stawę rękodzieła przedstawiła Helena Matuszyna. Przed widownią wystąpili zespoły: "Stokrotki", "Przedszkolaki", "Kresowe zabawy", "Lidzianie", "Memoria", "Fiołki", "Sybirak", teatr dziecięcy "Kleksik". W imprezie uczestniczył Zastępca Przewodniczącego Lidzkiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Antoni Gławnicki.
***
Z dniem 15 maja Lidzkie Techniczny oraz Pedagogiczny College`e zostały połączone w jeden: Lidzki College Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. J. Kupały. Po połączeniu uczelnia ta stała się największą tego typu uczelnią na Białorusi: ponad 2,5 tysiąca uczniów będą otrzymywać w niej średnie specjalistyczne wykształcenie.
***
Dzień 18 maja dla wielu lidzian stał się prawdziwym świętem: z centralnego placu miasta usunięto pomnik Lenina, ostatni w mieście. W ramach rekonstrukcji placu trzyczęściowy pomnik zdjęto, władze obiecają, że zostanie on odnowiony i zainstalowany w innym miejscu obok Szkoły Sztuk (mamy nadzieję, że tak się nie stanie).
***
W sobotę 20 maja w grodzieńskiej bazylice katedralnej ks. bp Aleksan­der Kaszkiewicz udzielił święceń pięciu diakonom. Jeden z nich, ks. Jan Rusznicki pochodzi z Ziemi Lidzkiej, z Iszczołny.
***
V Narodowy Konkurs "Miss Białoruś - 2006" odbył się w Mińsku 2 czerwca. Jedną z dwóch reprezentantek Grodzieńskiego obwodu była lidzianka Helena Siedziak. Jako jedyna zdobyła dwa tytuły naraz: "II Wice-Miss" oraz "Miss Publiczności".
***
6 czerwca w niebie między Werenowem a Lidą został zauważony nieduży sportowy samolot. Dowódca lidzkiej bazy lotniczej na samolocie SU-25 zmusił "naruszyciela" do lądowania na lidzkim lotnisku. Pilotem okazał się młody obywatel Litwy z koleżanką, który wg. jego słów stracił orientację. Później Sąd werenowski wyznaczył karę w wysokości 9mln. 300 tys. rubli (ok. 4400 USD).
***
W piątek 16 czerwca w iwiejskiej pa­rafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła swój dzień skupienia przeżywali czciciele św. Franciszka. Z całej diecezji przyje­chało ponad 100 członków III Zakonu. Ks. Jan Gawecki, dziekan iwiejski przewodniczył mszy św. koncelebrowanej, a ks. prał. Michał Sopata wygłosił okolicznościowe kazanie. Poruszył w nim niegasnącą aktualność przykładu życia i apostolstwa św. Fran­ciszka. Podkreślił również zasługi tercjarzy i tercjarek w zachowaniu skarbu wiary w czasach niedawnych prześladowań.
***
17 czerwca Międzynarodowe Zjednoczenie Społeczne "Klub Gierwiaczaj" gościło uczestników III Regionalnego Festiwalu "Pogranicze". W gościnne progi Domu Kul­tury w Rymdziunach przybyli członkowie 14 zespołów artystycznych, 7 solistów oraz delega­cję przedstawicieli kierowników organizacji mniejszości narodowych obwodu grodzieńskiego. Ziemię Lidzką na spotkaniu reprezentował prezes TKPZL Aleksander Kołyszko.
***
18 czerwca ze wszystkich parafii wyruszyły procesje Bożego Ciała. U ścian lidzkiej fary został postawiony improwizowany ołtarz, tradycyjnie ozdobiony gałązkami brzozy i kwiatami. Zamiast sklepienia kościoła nad głowami wiernych korony drzew i błękit nieba, zamiast posadzki zielona trawa. Dziś Jezus Chrystus jest z nami. Miłą świateczną niespodzianką dla ludzi stał się występ zespołu młodzieżowego "Anima" pod murami świątyni. Podczas śpiewu zespołu młodzież świetnie się bawiła i wielbiła Pana. Religiny śpiew na rokową nutę przyciągał uwagę przechodniów.
***
Browar lidzki uczestniczył w 15 wystawie "Soczy 2006". Seria "Tri korola" oraz "Klasyczne" otrzymało złote medale, natomiast dyrektor został odznaczony odmysłowym medalem za zasługi w warzeniu piwa.
***
26 czerwca w Grodnie odbyła się inauguracja pleneru poświęconego pamięci Czesława Niemena.  Główny ciężar organizacyjny spoczywał na Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Patronat nad imprezą objął Konsulat Generalny RP w Grodnie. Na plener zgłosiło się piętnastu artystów. Podczas inauguracji mówiono o powiązaniach Niemena z Grodnem, o znaczeniu jego twórczości dla Polaków na Białorusi, o archiwalnych poszukiwaniach. Prezes A. Kołyszko opowiedział o działalności TKPZL dla upamiętnienia znakomitego rodaka. 

"Białoruskie podróże. Pociągiem z Poznania do Białegostoku. Następnie autobusem do Lidy przez Grodno, Skidel i Szczuczyn. Z Lidy też autobusem do Sobotnik, Iwia, Lipniszek, Trab i Trokiel" - tak kończy swą książkę "Białoruskie podróże" autor Kazimierz Niechwiadowicz. Znany nam z lektur "Moje Sobotniki" oraz "Żemłosławia", mieszkający obecnie w Poznaniu, a rodzinnie i uczuciowo związany z ziemią subotnicką, tym razem przybliża nam życie religijne na dzisiejszej Grodzieńszczyźnie. W czterech podróżach autor pokazuje nam po kolei prymicję pierwszego chrystusowca na Białorusi w Iwiu, przeżycia z uczestnictwa w święcie maryjnym w Trokielach, obchodach stulecia budowy kościoła w Trabach (p. ZL 4-2005) oraz koronację obrazu MB Kongregackiej w Grodnie. Te podróże dają okazje do autorskich refleksji nad dzisiejszym rozwojem religii katolickiej na Grodzieńszczyźnie oraz do zastanowienia się nad sytuacją Polaków na Białorusi. Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami z wspomnianych uroczystości. Polska i białoruska wersje językowe czynią ją dostępną dla szerokiej rzeszy czytelników w Polsce i Białorusi. Kazimierz Niechwiadowicz "Białoruskie podróże", Gawia, Poznań 2006, 96 s., 34 ilustr.

??????.???????