Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi

 

 

Fatima - Jan Paweł II

 

"Na mocy Bożego zamysłu zstąpiła na ziemię, poszukując maluczkich wybranych przez Ojca, Niewiasta obleczona w słońce (Ap 12,1)" - Powiedział Jan Paweł II w homilii podczas beatyfikacji w 2000 r. pastuszków z Fatimy - Franciszka i Hiacyntę.


Fatimskie Wezwanie Matki Bożej:
"Przerażeni, pod­nieśliśmy oczy do Naszej Pani szukając u Niej pomocy - wspomina s. Łucja wydarzenia z dnia 13 sierpnia 1917 r. A Ona pełna dobroci i smutku rzekła do nas:
.
Nastała chwila ciszy, a ja zapytałam: i jak zwykle uniosła się w stronę wschodu, aż znikła w nieskończonej odległości firmamentu."

 Po zamachu 13 maja 1981 r. Ojciec Święty powie, że życie zawdzięcza Matce Bożej: "To był cud. Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę". W rok później Jan Paweł II przybył do Fatimy i złożył na ołtarzu pocisk, który go trafił. Oprawiono go potem w złotą  i diamentową koronę Naszej Pani Różańcowej, jak nazywa się Matkę Bożą z Fatimy. A zakrwawiony pas przekazał w darze Matce Bożej Częstochowskiej. W trakcie swego pierwszego przemówienia w Fatimie, 12 maja 1982 r. powiedział: "We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem - i stale będę to powtarzać - szczególną opiekę Maryi. A że w planach Bożej Opaczności nie ma przypadków - zobaczyłem w tym wezwanie i kto wie, przypomnienie orędzia, które stąd wyszło."

Dopiero Papież Jan Paweł II w pełni spełnił życzenia Matki Bożej Fatimskiej i uczestnicząc w cierpieniu Chrystusa, w zjednoczeniu z biskupami całego świata, poświęcił świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi.
Główna ceremonia odbyła się przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie 25 marca 1984 r. - w Święto Zwiastowania. Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, którą na prośbę Papieża przywiózł z Fatimy bp Hnilica.

 

 


??????.???????