|
Nie ma jak polska blondynka...
Pola Raksa
"Glupie te marzenia. Nigdy sie nie spelniaja. Tak sie czlowiek cieszy powziawszy jakas mysl. Tyle radosci sprawia mu jej realizowanie w sekrecie. I na co to wszystko? Zeby potem tylko plakac?"
Pola Raksa urodzila sie 14 kwietnia 1941 r. w Lidzie w rodzinie Edwarda Raksy. Ich dom stal przy ulicy, ktora kiedys sie nazywala Szeroka. Teraz to jest na skrzyzowaniu ulic Truchanowa i Szewczenki. Kiedy byla jeszcze mala dziewczynka, jej rodzice wyjechali z naszego miasta. Domu nie sprzedali, a po prostu zostawili. Poczatkowo Pola studiowala polonistyke na Uniwersytecie Wroclawskim, a nastepnie ukonczyla Wydzial Aktorski PWSTiF w Lodzi.
Jej kariera zaczela sie jak w bajce. W latach 50. reporter popularnego wtedy czasopisma Dookola swiata wypatrzyl Pole Rakse, studentke pierwszego roku polonistyki, w ... barze mlecznym. Poprosil ja o pozowanie do serii zdjec. W ten sposob zostala Dziewczyna Tygodnia. Wkrotce dostala zaproszenie na zdjecia probne do filmu Szatan z siodmej klasy (1960). No i sie zaczelo... Dalej byly role Maryni w Klubie kawalerow, Beaty Klosowicz w Beacie i wiele innych. Wielki sukces odniosla grajac tytulowa bohaterke w radzieckim melodramacie Michaila Bogina Zosia, za ktora zdobyla nagrode pisma Sowietskij ekran. Konrad Eberhardt, autor Albumu aktorow polskiego filmu i telewizji z 1975 roku, uwazal, ze rola Zosi byla najpelniejsza i najbardziej wykonczona rola filmowa Poli Raksy. Pisze: ...Moze wlasnie fakt wspolpracy z zagraniczna ekipa sprawil, ze aktorka stworzyla postac tak bardzo polska; bylo w niej cos z Mickiewiczowskiej Zosi, ale takze energia i upor dziewczyn, ktorym historia ostatnich dziesiecioleci kazala zdawac najtrudniejsze egzaminy. Byla w niej poezja, ale takze i sila charakteru. Byl liryzm i miekkosc, ale takze rozsadek.
W latach 70. w pismie Ekran pojawily sie nastepujace slowa: Krzywdzace byloby przypuszczenie, iz to wylacznie czarem usmiechu i smukloscia figurki zdobyla sobie Pola Raksa ciepla przychylnosc widzow; i to widzow roznych pokolen. Jest to aktorka, ktorej niezaprzeczalny, choc moze nie w pelni rozwiniety talent stanowi jedna z najrzadszych barw w naszym kinie, a jej warunki zewnetrzne swietnie te barwe podkreslaja. Oto wsrod tlumu dziewczyn sfrustrowanych, wyzywajacych, nie rozumianych badz nie rozumiejacych, prawie bez reszty okupujacych nasze ekrany, potrafi Pola Raksa byc wiarygodna w swej uczuciowosci i naturalnosci.
Konrad Eberhardt uwazal, ze miala ona wiecej szczescia w telewizji( chociazby w takim spektaklu telewizyjnym, jak Moj przyjaciel duzy M. Wedlug Alaina Fourniera). On bardzo ciekawie okresla styl gry Poli, a mianowicie ...jest ona jakby w stalej defensywie; w jej naturze przejawia sie jakas pasywnosc, rezygnacja, dystans wobec swiata. Gdy patrzymy na nia, budzi sie w nas podejrzenie, ze wymknie sie niepostrzezenie i wyjedzie bardzo daleko, na przyslowiowy skraj swiata. Nie ukrywam, ze odpowiada mi ta barwa, ta tonacja, ten styl aktorstwa Poli Raksy
Aktorka, ktora ma dzisiaj 63 lata, zajmuje sie moda i sztuka. W 1997 roku przedstawila wystawe obrazow pisanych- niekonwencjonalne prace artystyczne na roznych materialach. Albo na przyklad stworzyla Historie kapelusza.
Anna Tabola
Filmografia:
1993: Uprowadzenie Agaty jako matka Agaty
1986: Tulipan jako dziennikarka Barbara Kubicka
1982: Stracone zludzenia (Elveszett illuziok) jako sasiadka
1980: Nic nie stoi na przeszkodzie jako Irena
1979: Aria dla atlety jako Cecylia
1978: Dux Polonorum - Niemcza 1017 Rok jako krolowa Oda
1974: niezyca (Hoszakadas) jako spadochroniarka
1970: Pogon za Adamem jako Kama
1968: Przygoda z piosenka jako Mariola Bronska
1967: Paryz - Warszawa bez wizy jako Elzbieta
1967: Zosia jako Zosia
1966: Bicz Bozy jako Hania, ukochana Pawla
1966-1970: Czterej Pancerni i pies jako Marusia
1965: Blekitny pokoj jako Izabella
1965: Popioly jako Helena z Derslawic
1965: Kapitan Sowa na tropie jako Zuzanna Gawlik
1965: Nokturn (Noktiurn) jako Yvette
1964: Rekopis znaleziony w Saragossie jako Inezilia
1964: Beata jako Beata Klosowicz
1964: Panienka z okienka jako Hedwiga - Marysia Kalinowska, wychowanica Johannesa Szulca
1963: Rozwodow nie bedzie jako Krysia
1963: Ich dzien powszedni jako Grazyna
1962: Klub kawalerow jako Marynia
1960: Szatan z 7-ej klasy jako Wanda
1960: Rzeczywistosc jako Marysia
Anna Tabola