|
Rozpoczął się nowy rok szkolny. W tym roku naukę języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego pobiera 147 uczniów w szkołach numer 10, 11, 15, 16, szkole średniej w Dzitwie. Język polski jako zajęcia fakultatywne i kółka prowadzony jest w 16-tu szkołach miasta i rejonu: gimnazjum numer 1, szkołach nr 4, 5, 9, 10, 13, 14, 16, w Bielewiczach, Gonczarach, Dworyszczach, Dzitwie, Dzitrykach, Jodkach, Krasnowcach, Krupowie. W sumie nauczaniem jest objęte 424 uczniów.
Dzieci i młodzież miasta i rejonu mają również możliwość uczyć się polskiego w kółkach Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Lidzie i Brzozówce, Centrum Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej, Szkołach Społecznych TKPZL i ZPB, także przy parafii św. Rodziny w osiedlu Rybinowskiego.
***
W bieżącym roku szkolnym do nauki języka polskiego w Szkole Społecznej im. Ludwika Narbutta w Lidzie przyjęto 190 osób. Na otwarcie roku szkolnego przybył Andrzej Krętowski, Konsul Generalny RP w Grodnie, który złożył życzenia pedagogom i uczniom. Pierwszoklasistom wręczono wyposażone tornistry.
***
5 września został uporządkowany nieznany dotychczas grób żołnierzy AK w Krzeczewiczach k. Paszkiewicz. Po raz pierwszy wspomniała o nim członkini Lidzkiego Środowiska Żołnierzy AK Anna Surowicz, natomiast miejsce udało się odnaleźć dzięki Edwardowi Tunkielowi z Paszkiewicz. Krzyże i nagrobki wykonał i postawił na miejscu Alfons Rodziewicz. Wg wspomnień mieszkańców okolicznych wsi tu zostali pogrzebani: Edward Kisiel "Dzik" - komendant placówki w Paszkiewiczach lub Talkuńcach, Zaręba, Poniatowski, Miczura "Lis".
***
W dniach 6-13 września 2004 r. odbyło się XII Światowe Forum Mediów Polonijnych. Na tegoroczne spotkanie przybyli dziennikarze polscy pracujący w prasie, radiu i telewizji w ponad 30 krajach świata. Patronat nad Forum od lat sprawują: Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Forum stał się znakomitą okazją do prezentacji województwa pomorskiego, oraz do zaangażowania Polaków mieszkających poza granicami kraju w promowanie Polski na świecie. To także miejsce debatów nad rolą mediów polonijnych w utrzymywaniu więzi Polonii z krajem, wymieńmy chociażby dwa tematy: Polska wśród narodów Europy - tożsamość narodowa, Obraz Polski w mediach europejskich - informacja, wiarygodność, możliwości. Tym razem dziennikarzy witały Tarnów, Gdańsk, Gdynia oraz Sopot. Oprócz dyskusji zawodowych odbyły się wizyty w redakcjach Radia Gdańsk S.A., TVP O/Gdańsk oraz Dziennika Bałtyckiego. Bogata trasa turystyczna wiodła przez Trójmiasto (Gdańsk: Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa, koncert w katedrze w Oliwie; Gdynia: pomnik Ofiar Grudnia 1970, port, Stary Dworzec Morski, Domek Żeromskiego, ORP Błyskawica, Dar Pomorza; molo w Sopocie) na Kaszuby (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, skansen w miejscowości Wdzydze Kiszewskie, Park Narodowy "Bory Tucholskie"). Bardzo ważnym i ciekawym punktem programu stała się wizyta w Stoczni Gdańskiej i zwiedzanie wystawy "Drogi do Wolności", a następnie spotkanie z Prezydentem Lechem Wałęsą. Zakończyło się tegoroczne Forum wyjazdowym posiedzeniem Senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granicą w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku.
***
Podniosła uroczystość patriotyczna odbyła się 12 września na Bielanach w Warszawie. Po mszy św. w kościele pw. św. Zygmunta na pl. Konfederacji, odprawionej przez proboszcza Jarosława Piłata, wszyscy zgromadzeni przeszli do głazu - pomnika, poświęconego żołnierzom 77. Pułku Piechoty Wojska Polskiego i 77. Pułku Piechoty Okręgu Nowogródzkiego Armii Krajowej oraz mieszkańcom Ziemi Lidzkiej poległym i pomordowanym przez okupantów w latach 1939 - 1945. Pomnik ten ufundował mieszkaniec Bielan Witold Krupowicz. Jak zwykle, w uroczystości wzięli udział: kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, kombatanci, przedstawiciele miejscowych władz, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy dzielnicy.
***
15 września na zaproszenie Stowarzyszenia Wspólnota Polska oddziału w Białymstoku zespół "Kresowiacy" wziął udział w otwarciu ośrodka spotkań "Ojczyzna" we wsi Chodyszewo koło Białegostoku. Były obecne delegacje z Białorusi, Ukrainy, Austrii, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Zespół uświetnił swoim śpiewem Mszę świętą i wystąpił z koncertem.
***
Polska Szkoła Społeczna w Szczuczynie funkcjonuje od sześciu lat. Rok szkolny rozpoczął się uroczystą imprezą w dniu 19 września.
***
W niedzielę 19 września w kaplicy parafii św. Rodziny na osiedlu Rybinowskiego w rocznicę zbrodniczej napaści Sowietów na Polskę z inicjatywy SZ "Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej" została odprawiona Msza św. Proboszcz parafii ks. Józef Gańczyc wygłosił z tej okazji kazanie, przybliżające wiernym wydarzenia sprzed lat.
***
W dniach 18-19 września z wizytą na Grodzieńszczyźnie przebywali Jerzy Kozłowski, zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Jan P. Sobolewski, pracownik departamentu Stowarzyszenia i Spraw Socjalnych, którzy odwiedzili miejsca pamięci narodowej i spotkali się z kombatantami. W Lidzie goście złożyli na cmentarzu wiązanki przy Pomniku Lotników i spotkali się z kombatantami w Domu ZPB, zapalili znicze na grobach żołnierzy AK w Surkontach, Wewiórce, Szczuczynie.
***
Studia w Polsce są marzeniem dla wielu młodych lidzian. W październiku rozpoczęli naukę na wyższych uczelniach po szczęśliwie zdanych egzaminach następujący członkowie TKPZL: Renata Komincz, Helena Rusinowicz, Swietłana Charkiewicz (wszyscy zerówka w Lublinie), Kuczyński Oleg oraz Ławresz Wadim (Politechnika Koszalińska). Gratulujemy!
***
Nareszcie i rejon Lidzki doczekał się swojej książki z serii "Pamięć". Jej uroczysta prezentacja odbyła się 30 września w Miejskim Pałacu Kultury. Redakcja ma zamiar bardziej szczegółowo omówić tę książkę w przyszłości. Warto jednak zaznaczyć, że zapowiedziana jako swoista encyklopedia rejonu i miasta, stała się ona w rzeczywistości sowieckim zapisem historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Współczesną historię Polaków na Ziemi Lidzkiej znaleźć w niej jest bardzo trudno. Podczas imprezy wystąpiły zespoły artystyczne, m.in. "Kresowe Zabawy".
***
3 października w Domu Kultury w Raduniu odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Oddziału ZPB w Raduniu, w wyniku której jednogłośnie po raz trzeci na stanowisko prezesa oddziału wybrana została Halina Żegzdryń. Oddział ZPB w Raduniu jest prężnym ośrodkiem polskości, działają przy nim zespoły artystyczne "Raduńskie Gwiazdki" oraz "Przyjaciółka", regularnie są organizowane okolicznościowe spotkania i imprezy, Polacy opiekują się grobami poległych.
***
7 października wierni parafii św. Jerzego Męczennika w Bielicy obchodzili 170-lecie kaplicy pw. MB Różańcowej położonej na cmentarzu. Przybyli księża z okolicznych parafii oraz ordynariusz grodzieńskiej diecezji ks. bp Aleksander Kaszkiewicz. Obecnie parafianie budują nowy kościół, stary drewniany został rozebrany przez władze w latach 70-ch.
***
W dzień fatimski 13 października w szczuczyńskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Teresy z Avila Mszą św., której przewodniczył ks. bp Aleksander Kaszkiewicz, rozpoczęło się czterdziestogodzinne nabożeństwo adoracyjne. W tym też dniu ks. Kazimierz Wójciak Sch. P., wieloletni proboszcz parafii, dziękował Bogu za 25 lat kapłaństwa. W tym dniu w parafii, poczynając od 1993 r. o godz. 10.00 odprawiana jest Msza św. w intencji o przyjazd Ojca Świętego Jana Pawła II na Białoruś.
***
13 października odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze SZ "Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej". Po wysłuchaniu sprawozdania ustępującego zarządu odbyła się wymiana zdań nt. dalszego rozwoju organizacji i planów na przyszłość. Wybrano nowy zarząd organizacji w składzie: Janina Bartoszewicz, Irena Bogucka, Anna Komincz, Katarzyna Konczewska, Natalia Kozłowa, Janina Maciuk, Alicja Mikolajczyk, Lilia Taboła, Lilia Tumilewicz, Jerzy Wojtkiewicz, Tatiana Żurowicz. Prezesem ponownie został Aleksander Kołyszko.
***
16 października Lidzkie Radio uroczyście otworzyło swoją nową siedzibę. Władze miasta przekazali na siedzibę budynek wybudowany w połowie lat trzydziestych, w którym przez ostanie czasy mieściła Administracja Domów należących do wojska. Po gruntownym remoncie i przebudowie budynek będzie służyć mass-mediam, tym bardziej, że wkrótce ma ruszyć telewizja lidzka. Pomieszczenia zostały poświęcone przez księży katolickiego i prawosławnego.
***
Zespoły wokalno-taneczny "Anżelika" (kier. Anżelika Biruk) oraz taneczny "Lidzianie" (kier. Olga Łowkis) 17 października wystąpiły w Minojtach. "Lidzianie" zatańczyli poloneza, lawonichę, matolichę, krakowiaka. Zespół "Anżelika" natomiast zaprezentował polskie utwory dla starszych i młodszych. Burzą oklasków dziękowała publiczność za występ.
***
25 października członkowie Środowiska Żołnierzy AK w Lidzie Alfons Rodziewicz, Walenty Makusz, Jan Kodzik oraz Franciszek Szamrej uporządkowali grób żołnierzy AK w Jancewiczach. Wykonano 6 betonowych krzyży i nagrobków na grobach kpt. Aleksandra Warakomskiego "Świra", kpt. Mariana Jończyka zamordowanych przez Rippera oraz żołnierzy "Kotwicza" por. Stanisława Dziwnela "Dzwona", kpr. Kazimierza Ejsmonta "Iraka", kpr. Jerzego Kalecińskiego "Kosinusa", por. Walentego Wasilewskiego "Jarego", którzy zginęli pod Surkontami w walce z NKWD.
***
31 października w kościele pw. św. Michała Archanioła w Niecieczy została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa ku czci żołnierzy Nadniemeńskiego Zgrupowania AK. Treść tablicy brzmi: "W hołdzie żołnierzom IV bat. "Ragnera" 77 p.p. Armii Krajowej poległym, pomordowanym, zaginionym i zmarłym w więzieniach, łagrach i obozach, mieszkańcom Ziemi Lidzkiej, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem i stalinowskim totalitaryzmem o niepodległość Ojczyzny - żołnierze IV bat. "Ragnera" i rodziny". Ufundował tablicę b. żołnierz "Ragnera" Ryszard Mierzwa. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Leon Liszyk, a zespół "Kresowiacy" upiększył swym śpiewem Mszę św. oraz przedstawił okolicznościowy koncert. Całość zorganizowało SZ "Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej".