|
W dniach 26 czerwca - 4 lipca Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie przyjęła uczestników XVI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Do stolicy Polski przyjechało ok. 1400 młodych ludzi z różnych stron Polski, a także 600 dzieci ze Wschodu, w tym także 15 osób z parafii Wniebowzięcia NMP w Lidzie na czele z bratem Wiktorem Cieslowskim.
***
3 lipca w Trokielach uroczystość Nawiedzenia Matki Boskiej zgromadziła ponad 10 tyś. pielgrzymów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kard. Kazimierz Świątek w obecności ks. abp Tadeusza Kondrusiewicza, ks. bp Aleksandra Kaszkiewicza, ks. bp Kazimierza Wielikosielca (diec. Pińska), ks. bp Zygmunta Zimowskiego (diec. Radomska) oraz wizytatora apostolskiego grekokatolików na Białorusi o. Sergiusz Gajek. Homilię wygłosił ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, w której przybliżył postać ks. kardynała Kazimierza Świątka. Na zakończenie Mszy św. słowo zabrał Jubilat.
***
W ramach wymiany między Polską Szkołą Społeczną im. Ludwika Narbutta a Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu na początku lipca młodzież z Lidy przebywała u swoich kolegów. Każdego dnia w czasie 10-dziennego pobytu odbywały się zajęcia sportowe, wokalno-taneczne, plastyczne, goście wyjeżdżali na wycieczki do Antonina oraz Gołuchowa.
***
17 lipca zespół
uświetnił swym występem doroczny odpust Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Horodnikach, w kaplicy leżącej w par. Oszmiana. Drewniana kaplica na cmentarzu w Horodnikach pochodzi z pocz. XIX w. Znajduje się przy niej grób Jędrzeja Śniadeckiego, wybitnego chemika, profesora Uniwersytetu w Wilnie. Po uroczystościach odpustowych odbyło się otwarcie muzeum J. Śniadeckiego w szkole średniej w Kolczunach, goście zwiedzili resztki siedziby Śniadeckiego w niedalekim Bołtupiu. Święto w Horodnikach i otwarcie muzeum uświetnił swą obecnością pan Andrzej Krętowski, Konsul Generalny RP w Grodnie, przedstawiciele ambasady Polski z Mińska. ***
W dniach 8-22 lipca uczestnicy zespołu "Raduńskie Gwiazdki" po raz trzeci wraz z opiekunami przebywali na wypoczynku w Świdniku na Lubelszczyźnie. Zespół wystąpił z koncertami w parafiach miasta, w Urzędzie Miejskim oraz dużo zwiedzał, m. in. Warszawę, Niepokalanów, Grójec, Lublin oraz Kraków.
***
18 lipca do Lidy zawitała pielgrzymka żołnierzy AK i członków ich rodzin oraz chóru "Nowogródzkie Orły". W Domu ZPB odbyła się konferencja naukowa poświęcona Akcjom "Burza" i "Ostra Brama", podczas której wystąpili znani badacze tematu - Kazimierz Krajewski z Warszawy oraz Zygmunt Boradyn z Mińska. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski wręczył specjalne dyplomy byłym żołnierzom AK. Uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty na grobach Polaków na Ziemi Lidzkiej w Wewiórce, Surkontach oraz Szczuczynie.
***
29-30 lipca na Ziemi Lidzkiej przybywali goście z Poznania - członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Poznaniacy przejechali szlakiem akowskim i zwiedzili cmentarze w Surkontach, Wawiórce, Niecieczy. W Starych Wasiliszkach odbyła się uroczysta msza święta pamięci Czesława Niemena. Późnym wieczorem wspólnie z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej bawili się na ognisku nad Niemnem.
***
W dniach 30 lipca - 1 sierpnia w Mrągowie odbył się X jubileuszowy Festiwal Piosenki Kresowej. Pół tysiąca artystów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Czech wzięło udział w Festiwalu. Lidę reprezentował zespół "Sybirak". Jak co roku widzowie byli wzruszeni spotkaniem Polaków z Kresów z rodakami z Polski.
***
5 sierpnia w ramach wizyty na Białorusi w Lidzie przybywał Pan Franciszek Kosowicz - prezes Komitetu Pomocy Polakom na Wschodzie z Kalifornii wraz z małżonką. Podczas pobytu pan prezes spotkał się z b. żołnierzami Armii Krajowej, obejrzał budującą się świątynię w osiedlu Rybinowskoje, otrzymał publikacje Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej i zestaw czasopisma "Ziemia Lidzka". Pan Franciszek Kosowicz pochodzi z Wiszniewa rejonu Iwiejskiego i po pobycie w Lidzie udał się w ojczyste strony. Towarzyszyła mu ekipa Telewizji Polonia.
***
W dniach 6-7 sierpnia na Ziemi Lidzkiej przybywała delegacja Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna z Łomży. Goście zwiedzili Lidę i okolice, a także Bieniakonie, Gojcienniszki - miejsca związane z życiem Maryli Wiereszczakówny - pierwszej miłości Adama Mickiewicza. Odbyło się spotkanie z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej oraz ognisko nad Niemnem.
***
7-8 sierpnia folklor Kresów Wschodnich prezentowali w Węgorzewie niejednokrotni bywalcy jarmarku: zespoły "Odrodzenie" ze Starych Wasiliszek i "Przyjaciółka" z Radunia.
***
Trzy godziny przed rozpoczęciem 28-ch Igrzysk Olimpijskich w muzeum lidzkim została otwarta wystawa pt. "Ziemia Lidzka sportowa". Po raz pierwszy w reprezentacji olimpijskiej Białorusi są lidzianie - wioślarze Paweł Szurmiej i Walery Radziewicz oraz pięściarz Michał Bernadzki. Za powojenny okres Ziemia Lidzka wychowała 11 mistrzów świata, 11 mistrzów sportu międzynarodowej klasy oraz 200 mistrzów sportu.
***
13 sierpnia na Ziemi Lidzkiej przebywał głowa państwa Aleksander Łukaszenko. Pierwszym punktem wizyty stała się agrofirma "Możejkowo", jedno z najlepszych przedsiębiorstw rolniczych na Białorusi. Tu prezydent zapoznał się z pracą nowego lidzkiego kombajnu "Lida- 1300". Następnie on się zapoznał z możliwościami produkcyjnymi zakładu "Agroprommasz", który produkuje te maszyny.
***
W dniach 14-15 sierpnia odbyła się tradycyjna pielgrzymka krajoznawcza Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej. Tym razem wiodła ona na południe i wschodnią część Białorusi. Pielgrzymi zwiedzili miejsca związane z twórczością Adama Mickiewicza. Szlak pielgrzymkowy wiódł przez Rajce, Worończę, Cyryn, Ostaszyn, Dołmatowszczyznę. Zwiedzili okolice Nieświeżu, Klecka poprzez Słuck, Górę Maryi, Czerwień. Odwiedzili Ubiel - miejsce urodzenia znanego kompozytora Stanisława Moniuszki oraz Kuropaty.
***
Kolejną w tym roku wycieczkę zorganizował dla swoich członków oddział TKPZL w Brzozówce 16 sierpnia. Trasa tym razem wiodła na Nowogródek, Świteź, Mir. Wspaniała pogoda oraz ciekawa trasa sprzyjały dobremu wypoczynkowi oraz poznaniu ojczystej historii
***
W dniach 16-23 sierpnia 30-osobowa grupa dzieci z Iwia i Lidy na zaproszenie Koła Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Kwidzynie przebywała na obozie językowo-krajoznawczym "Zielona Szkoła" w Brachlewie. Program pobytu połączył naukę języka polskiego z poznawaniem tajników lasu i życia w nim zwierząt i ptaków. Na długo pozostaną w pamięci wycieczki do Kwidzyna, Malborka i nad morze w Jantarze.
***
W ciągu 10 dni od 18 do 27 sierpnia 40 osobowa grupa dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego z Lidy, Brzozówki i Krupowa na zaproszenie Klubu Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania przebywała w stolicy Wielkopolski i Jarosławcu nad Bałtykiem. Lidzianie mieszkali w gościnnych rodzinach poznaniaków, zwiedzili miasto, telewizję poznańską, w Domu Kultury "Zamek" odbyło się spotkanie lidzian z mieszkańcami Poznania, które miało nazwę "Lidzkie lato". W Jarosławcu zaś mieli możliwość wykąpać się w morzu Bałtyckim, przejechać się statkiem i poszaleć w nowoczesnym Parku Wodnym.
***
W dniach 27-29 sierpnia w Jaworze na Dolnym Śląsku odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Chleba. Wyroby mączne oraz urządzenia mechaniczne produkujące pieczywo prezentowały delegacje z Polski, Rosji, Ukrainy, Czech, Włoch i Niemiec. Zespół "Kresowiacy" z Lidy jako jedyny przedstawiciel Białorusi na zaproszenie Posła Sejmu RP Tadeusza Samborskiego uczestniczył w programie artystycznym Targów. Odbyły się koncerty zespołu w Jaworze oraz gminie Jawor.
***
Spotkanie pt. "Żegnaj lato" 29 sierpnia zorganizował Ośrodek Kultury Polskiej w Raduniu. W koncercie udział brało ponad 90 dzieci: uczestnicy zespołu "Raduńskie Słowiki", harcerskiej drużyny "Miłość", gromady zuchowej "Śpiewające Ptaszki", kółka polskiej piosenki estradowej, teatrzyku "Ziarenko", Ludowego Zespołu Piosenki Folklorystycznej "Zaranica", litewski zespół ludowy "Gintares". Imprezę zaszczycili swą obecnością Andrzej Krętowski, Konsul Generalny oraz Wanda Szwejkowska, Konsul w Grodnie, Mieczysław Ulaszko, wiceprzewodniczący Werenowskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego.
***
29 sierpnia centralnymi ulicami miasta przejechała niezwyczajna kolumna motocyklistów - członków Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Trasa tegorocznego rajdu wiodła przez Grodno, Lidę oraz Mińsk do Katynia. Goście odwiedzili Dom ZPB oraz złożyli wieńce przy pomniku lotników.