|
Kronika ziemi lidzkiej i nowogródczyny
2 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się plenarne posiedzenie Komitetu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk. Podstawowym tematem posiedzenia była polska koncepcja historii i nauki, również został omówiony temat "Pożytki dla czytelników na Białorusi z serii wydawniczej "Wybitni Polacy na Ziemi Lidzkiej", redaktorem której jest przewodnicząca Komitetu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk profesor doktor habilitowany Irena Stasiewicz-Jasiukowa. Lidę reprezentował prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej pan Aleksander Kołyszko, który także zabierał głos. Odbyła się dyskusja nad tematem, przybyli naukowcy z wielu miast Polski zaproponowali swój współudział w wydaniu.
Serię "Wybitni Polacy na Ziemi Lidzkij" zapoczątkowała w 1999 roku opowieść o Ludwiku Narbucie - legendarnym bohaterze powstania 1863 roku, rok później została wydana książka poświęcona Ignacemu Domejce i w zeszłym roku wydano kolejne dzieło z tej serii poświęcone Stanisławowi Bonifacemu Jundziłłowi - znakomitemu botanikowi.
W najbliższym czasie planuje się wydać książki o Kazimierzu Narbucie - autorze pierwszej logiki w języku polskim autorstwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Macieju Dogielu - znakomitym polskim dyplomacie autorstwa Jarosława Kurkowskiego.
***
Kuratorium Oświaty miasta wspólnie z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej dnia 13 marca zorganizowały konkurs "Mistrz Ortografii 2004", który miał na celu rozwój zdolności ortograficznych dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego oraz zwiększenie zainteresowania uczniów szkół miasta w uczeniu się języka.
Ponad trzydziestu uczestników konkursu reprezentowali szkoły numer 1,4,9,10,11,12,13,16, liceum numer 1, w których wykładany jest język polski oraz Szkołę Społeczną przy Domu Polskim i Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży i byli podzieleni na cztery grupy wiekowe.
W pierwszej grupie wiekowej 5-6 klasa zwycięzcą została Antonina Tunkiel ze szkoły numer 11, nauczycielka pani Natalia Kuryło, w drugiej grupie 7-8 klasa zwyciężyła Anna Zołotilina, reprezentująca szkołę numer 10 , naucz. pani Swietłana Siagło, Anna jest również zeszłoroczną zwyciężczynią konkursu obwodowego.
W trzeciej grupie, a to 9 klasa zwyciężył Paweł Fiedorowicz, uczeń 4 szkoły, który uczy się polskiego w Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży u pani Ireny Samotyja i w czwartej grupie 10-11 klasach najlepszą była Renata Komincz (zeszłoroczna uczestniczka konkursu obwodowego) ze szkoły numer 16, nauczycielka pani Katarzyna Konczewska.
Poziom uczestników był dość wysoki, zwycięzcy otrzymają dyplomy i prezenty i będą reprezentować Lidę w konkursie obwodowym, który odbędzie się w Szkole Polskiej w Grodnie 3 kwietnia.
***
17 marca w Brzozówce odbyło się spotkanie członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej oddziału w Brzozówce, podczas którego został wybrany nowy zarząd. Nowym prezesem wybrano Panią Teresę Pudzinowską. Zostały ułożone plany na przyszłość i najbliższą planowaną imprezą będą obchody 15-lecia nauki języka polskiego w Brzozówce.
***
21 marca w małej sali Domu Kultury zebrała się nielicznie pozostała społeczność żydowska Lidy i okolic, przedstawiciele władzy miasta, organizacji samorządowych, by uczcić 10. rocznicę rozpoczęcia odrodzenia narodowego społeczności żydowskiej. Podczas koncertu wystąpiły dzieci i młodzież oraz zespół "Szalom". Życzenia owocnej pracy i dalszych sukcesów złożyli także Polacy miasta.
***
We czwartek 25 marca w ramach współpracy i wymiany kadry nauczycielskiej przyjechało do Lidy 4 nauczycieli języka polskiego z Ociążu województwa Wielkopolskiego. W czasie pobytu goście zwiedzili Nowogródek, Brzozówkę, także odbył się koncert w Domu Polskim, nauczyciele byli zaproszeni na pokazową lekcję języka polskiego, którą zaprezentowała pani Irena Samotyja.
***
17 kwietnia w Szkole Polskiej w Grodnie odbyło się Ogólnobiałoruskie Dyktando Polskie. Jedną z najliczniejszych grup - 19 osób - przywiozło na konkurs Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej. Lidzianie nie zmarnowali swej szansy: nasza faworytka Renata Komincz zajęła honorowe drugie miejsce i odjechała do domu na górskim rowerze, natomiast Weronika Tumilewicz oraz Paweł Fiedorowicz zostali wyróżnieni. Gratulujemy!
***
18 kwietnia w Raduniu odbył się Dzień Kultury Polskiej, na który przybyli przyjaciele ze Świdnika, na czele z wiceburmistrzem miasta Ryszardem Sudou, oraz z Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Obchody uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele. W ciągu dwóch godzin zebrani mogli podziwiać piękny język polski w śpiewie, wierszach i bajkach w wykonaniu zespołów "Przyjaciółka" i "Raduńskie Gwiazdki" oraz dzieci i młodzieży.
***
25 kwietnia sala Domu Kultury w Raduniu była wypełniona. Na święto polskiej piosenki i tańca, zorganizowane przez Ośrodek Polskiej Kultury w Raduniu, licznie przybyli miejscowi Polacy oraz goście: Andrzej Krętowski, Konsul Generalny RP w Grodnie, Wanda Szwejkowska, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie, przedstawiciele władz z Werenowa i Radunia. Wystąpili zespół "Zaranica", kierownik Halina Bułhak, chór kościelny, "Raduńskie Słowiki" pod kierownictwem Franciszki Gabis, harcerze i zuchy, teatrzyk dziecięcy "Ziarenko" pod kierownictwem Maryny Tomkiewicz. Piękną muzyką urozmaicił program zespół wykładowców szkoły muzycznej z Radunia pod kierownictwem Tatiany Nowikiewicz.
***
29 kwietnia w 60. rocznicę tragicznej bitwy żołnierzy l kompanii VII batalionu por. "Ponurego" Jana Piwnika w Szczuczynie, na cmentarzu przy Kościele Św. Teresy odbył się apel na cześć poległych. Prezes Oddziału Kombatantów AK w Szczuczynie Wiktor Gwozdowski, którego brat Józef spoczywa w zbiorowym grobie, opowiedział o przebiegu tej operacja bojowej, o śmierci dwudziestu pięciu młodych żołnierzy polskich. Została odmówiona modlitwa za poległych. Zbiorowe groby żołnierzy AK zostały uporządkowane przez harcerzy i uczniów Szkoły Społecznej przy Domu Polskim, pod kierownictwem Marii Wińczewskiej.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że opuściła nas śtp
Ś. p. DANUTA LETKA z d. Chłopek
13 września 1925 r. - 23 kwietnia 2004 r.
Nauczycielka z powołania, życie oddała pracy z młodzieżą.
Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi i sercami pokoleń.
Co by stało się, gdyby świat był bogaty w takie jak ONA osobowości. Zapewne żylibyśmy w Krainie Aniołów. Ale jak to dobrze, że tylko od czasu do czasu ktoś taki pojawia się - prawdziwie dobry.
Danuta Letka będąc skromnym człowiekiem równocześnie silnie oddziaływuje na innych. Na tle szarzyzny, braku serca, bo jakże inaczej można nazwać dzisiejszy świat, Jej SERCE otwarte jest na Polskę... Kraków... Ludzi... Zdarzenia z przeszłości. O takich ludziach, jak Danuta Letka trudno jest mówić, po prostu brakuje słów...
Jan Nowicki
... pożegnaliśmy Osobę o Wielkim Sercu, Rodowitą Lidziankę, Nauczycielkę ... Po wojnie zamieszkała w Krakowie. Zawsze pamiętała o swych korzeniach. Lubiła Kresy, swoją ukochaną Lidę. Nie mogła przyjeżdżać do rodzinnych stron, w zamian za to drzwi Jej mieszkania zawsze były otwarte dla kresowiaków.
Po sobie zostawiła setki uczniów, książki własnego autorstwa, wielotomowe kroniki z różnych wydarzeń i życzliwą pamięć po sobie.