|
Kronika ziemi lidzkiej i nowogródczyny
Według danych statystycznych na dzień dzisiejszy ponad 500 osób uczy się języka polskiego w szkołach miasta, w tym jako przedmiot obowiązkowy jest on wykładany w szkołach nr 10, 11, 16 i obejmuje 158 uczniów, reszta uczniów uczy się polskiego na zajęciach fakultatywnych, kółkach czy zajęciach według interesów w szkołach numer 4, 5, 9, 13, 14, 15, gimnazjum numer 1 i Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży. W przedszkolach numer 17 i 33 ponad siedemdziesięciu przedszkolaków również uczy się języka polskiego.
Także język polski wykładany jest w Szkole Społecznej przy Domu ZPB i szkole subotnio-niedzielnej przy parafii Najświętszej Rodziny w osiedlu przy ulicy Rybinowskiego.
Wśród dwunastu nauczycieli wykładających język polski, siedmiu ma wykształcenie wyższe i kwalifikację "nauczyciel języka polskiego", czterech nauczycieli posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne i skończone kursy językowe, jedna osoba ukończyła liceum i kontynuuje studia zaoczne w Białymstoku.
***
Białoruś obecnie przeżywa niż demograficzny. Świadczą o tym również lidzkie statystyki szkolne. Za ostatnie cztery lata liczba uczniów w szkołach miasta zmniejszyła się na dwa i pół tysiąca. Średnio 550 osób rocznie.
***
2 września polscy dziennikarze z 29 krajów spotkali się po raz XI w gościnnym Tarnowie na Światowym Forum Mediów Polonijnych. Dla większości te spotkania są sentymentalną podróżą do kraju przodków, którzy zostawili po sobie znakomite bogactwo kulturowe. Media posiadają ogromną siłę oddziaływania na poglądy i wyobraźnię człowieka i ŚFMP jest najlepszą formą promocji Polski w środowiskach polskich i polonijnych oraz w drugich ojczyznach naszych rodaków. Trasa w tym roku wiodła do Warszawy przez Lubelszczyznę. "Ziemię Lidzką" na Forum reprezentowała redaktor Irena Dowlaszewicz.
***
14 września w Domu ZPB w Lidzie odbyło się zebranie z okazji Międzynarodowego Dnia Sybiraka. Poprzedziła go msza św. w intencji Sybiraków i ofiar represji politycznych w kościele farnym. Okrutne życie, straszne lata spędzone w łagrach na zawsze pozostaną w ich pamięci.
***
W połowie września Chór Żołnierzy Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły" z Warszawy pod kierownictwem Wacława Fiszera złożył wizytę w Grodnie, Raduniu, Lidzie, Szczuczynie, Niecieczy, Dokudowie. Artyści odwiedzili groby towarzyszy broni, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Sześciodniowy pobyt chóru na Grodzieńszczyźnie zaowocował licznymi spotkaniami i koncertami.
***
18 września ks. bp Aleksander Kaszkiewicz w obecności ks. Antoniego Obuchowskiego, dyrektora Caritas Diecezji Grodzieńskiej poświęcił i dokonał przekazania karetki pogotowia dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lidzie. Dar ten trafił do grodzieńskiego Caritas i na miejsce swego ostatecznego przeznaczenia dzięki ofiarodawcom z USA i życzliwości Caritas Archidiecezji Białystok. Ks. Biskup życzył przedstawicielom Pogotowia z Lidy, aby karetka jak najlepiej służyła społeczności Lidy i rejonu, zwłaszcza osobom najbardziej potrzebującym.
***
21 września odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej w Lidzie. W tym roku nadano jej imię Ludwika Narbutta - naczelnika sił zbrojnych w czasie powstania styczniowego na Ziemi Lidzkiej. Przybyli goście z Grodna: Zofia Szmyd, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie oraz Józef Porzecki, wiceprezes ZPB. Uczniom złożono życzenia oraz przekazano tornistry z materiałami szkolnymi, ufundowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
***
W dniach 14-22 września chór "Sybirak" gościł na ziemi kłodzkiej. Pobyt i koncerty w Gorzanowie, Kłodzku, Międzylesiu, Bystrzycy Kłodzkiej, w Lądku Zdroju, Polanicy Zdroju, w Starej Łomnicy, w Dusznikach Zdroju (w sumie 12 koncertów w kościołach, domach kultury, szkołach) zorganizował Związek Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej.
***
24 września na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej przyjechała do Lidy grupa młodzieży z Polski - uczniowie Liceów Ogólnokształcącego i Ekonomicznego w Łochowie koło Warszawy. W ciągu pięciu dni młodzi ludzie gościli w polskich rodzinach w Lidzie, Krupowie i Brzozówce, wyjeżdżali na wycieczki do Grodna, zwiedzili Nowogródek, Switeź i Zaosie, rozegrali mecz towarzyski w piłkę siatkową z drużyną z Krupowa, chodzili na tradycyjne lekcje.
***
27 września w Bazylice Katedralnej w Grodnie z rąk księdza biskupa Aleksandra Kaszkiewicza otrzymało święcenia kapłańskie sześciu diakonów, by stać się świętymi szafarzami w imię Chrystusa i karmić Kościół słowem i łaską Bożą. Wśród nich był również diakon Aleksander Romanowski z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Lidzie na Słobódce. 5 września ks. Aleksander odprawił pierwszą mszę prymicyjną w swojej rodzinnej parafii. Dla parafian ze Słobódki ta uroczystość miała szczególne znaczenie, ponieważ była to pierwsza msza prymicyjna w nowym kościele i trzecia w powojennej historii parafii.
W słowie wstępnym ks. prałat Wincenty Lisowski powiedział: "...że to powołanie zrodziła krew księży męczenników rozstrzelanych w maju 1943 roku". Podczas uroczystej procesji z kaplicy do nowego kościoła ks. neoprezbiter niósł krzyż zrobiony z drzewa krzyża poświęconego w latach trzydziestych na placu przed kaplicą.
***
1 października z inicjatywy TKPZL w Lidzie rozpoczęło się nadawanie cotygodniowych audycji radiowych w języku polskim. W ciągu 15 minut mieszkańcy miasta i okolic mogą dowiedzieć się o ostatnich wydarzeniach w życiu Polaków Ziemi Lidzkiej, ich historii, tradycjach, kulturze, usłyszeć nowości kulturalne z Polski oraz posłuchać dobrej muzyki polskiej. Po raz pierwszy język polski zagościł na antenie miejscowego radia 21 stycznia 1992 r., kiedy to Towarzystwo nadało 3-minutową audycję. Programy przygotowuje nasza koleżanka redakcyjna Irena Dowlaszewicz.
***
W dniach 3-4 października na Białorusi przebywał marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej profesor Longin Pastusiak. W ramach wizyty 3 października odbyło się spotkanie z władzami miasta Grodna i obwodu grodzieńskiego. Również w Sali Senatorskiej Nowego Zamku w Grodnie marszałek w nieformalnej atmosferze spotkał się z Prezesami wszystkich polskich organizacji działających na Białorusi, a w Szkole Polskiej zapoznał się z potrzebami mniejszości polskiej, jej problemami, odpowiedział na pytania. W swym wystąpieniu prezes A. Kołyszko podkreślił konieczność współpracy wszystkich Polaków na Białorusi oraz rozwiązania problemu przydzielenia lokalu dla SZ "Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej" w Domu ZPB w Lidzie.
Także 4 października w Mińsku marszałek Senatu uczestniczył w ceremonii odsłonięcia pomnika Adamowi Mickiewiczowi. Brązowa rzeźba wieszczowi, autorami której są rzeźbiarze Andrzej Zaspicki i Aleksandr Finski oraz architekta Grzegorz Fiodorow, została postawiona w skwerze na skrzyżowaniu ulic Niemiga i Grodzki wał. Na kartuszu pomnika został umieszczony nadpis w językach polskim i białoruskim.
***
5 października w Szczuczynie z rąk ks. biskupa Aleksandra Kaszkiewicza przyjęli święcenia kapłańskie ks. diakon Witold Petelczyc, pochodzący z parafii Grodno-Dziewiatówka oraz święcenia diakonatu kl. Marek Kudach z Polski. Oboje są absolwetami Wyższego Seminarium Duchownego OO.Pijarów w Krakowie. Na uroczystościach byli obecni: Prowincjał Zakonu Pijarów Polskiej Prowincji Ojciec Józef Tarnawski, ojciec Tadeusz Suślik - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, miejscowi księża, klerycy, a także goście z Polski. Uroczystość uświetnił swoim pięknym śpiewem zespół z Lidy "Kresowiacy".
***
12 października w Domu ZPB odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Licznie zebrali się nauczyciele z Lidy, rejonów Lidzkiego, Szczuczyńskiego, Werenowskiego, przedstawiciele Kuratorium Wydziału Oświaty rejonów. Na uroczystości także byli obecni: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Pan Andrzej Krętowski, Konsul Pani Zofia Szmyd, Prezesi ZPB i Polskiej Macierzy Szkolnej, TKPZL, przedstawiciele Wspólnoty Polskiej z Warszawy i Siedlec.
***
Po raz kolejny Kuratorium Miejskie w Lidzie zorganizowało konkurs recytatorski poezji polskiej. Około dwudziestu uczniów uczących się języka polskiego w szkołach miasta recytowało utwory Adama Mickiewicza oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W kategorii do lat 12 zwyciężyła Dominika Cydzik szkoła nr l4, w kategorii od lat 12 do 16 - Weronika Tumilewicz szkoła nr l, w kategorii od lat 16 i wyżej - Julia Gogiel szkoła nr 16. Nagrody i upominki uczestnikom przywiozła dyrektor Polskiej Macierzy Szkolnej z Grodna Teresa Kryszyń.
***
Już 18 października delegacja Konsulatu Generalnego w Grodnie wyruszyła do miejsc pamięci narodowej na Ziemi Lidzkiej. Odwiedzono groby i zapalono znicze w Szczuczynie, Starych Wasiliszkach, Wewiórce, Surkontach, Lidzie, Nowosiołkach, Raduniu, Naczy.
***
27 października na cmentarzu w Szczuczynie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie nagrobku wzniesionego majorowi Michałowi Szlachtunowi, żołnierzowi Armii gen. Andersa, pilotowi 309. Dywizjonu RAF, więźniowi sowieckich łagrów. Nagrobek został ufundowany przez londyńską Polonię. Uroczystość zaszczycili swą obecnością goście honorowi: major awiacji Sean O'Brien, pomocnik attache wojskowego Ambasady Wielkiej Brytanii w Moskwie z małżonką, major Sławomir Piątek, attache wojskowy Ambasady RP na Białorusi, Jan Kreusch, przewodniczący Komisji Pomocy Kombatantom na Wschodzie, Andrzej Krętowski, Konsul Generalny RP w Grodnie. Uroczystość otwarcia poprzedzona została mszą świętą w intencji majora Szlachtuna odprawioną w miejscowym kościele.
"Słonim - Odsłony", Warszawa, 2002. Książka powstała w wyniku prac studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w latach 2000-2002 uczestniczyli w pracach laboratorium etnograficznego pt. "Obrazy grup narodowych, etnicznych, religijnych, społecznych - Białoruś", prowadzonego przez Katarzynę Waszczyńską. Zadaniem tej grupy było poznanie dziejów miasta i okolic oraz historii ludzi tu mieszkających.
Album "Słonim - odsłony" składa się z trzech części: pierwszej tekstowej, w której są informacje o Józefie Szymańczyku i autorach oraz skrótowo przedstawia się historię Słonimia wraz z omówieniem miejsc, które są świadkami ważnych wydarzeń historycznych. W drugiej - liczącej 31 zdjęć autorstwa Józefa Szymańczyka - oddana atmosfera miasta z lat 40. XX wieku. W trzeciej - są prezentowane 59 zdjęć czarno-białych i kolorowych, wykonanych współcześnie.
Józef Szymańczyk (ur. w 1909 roku) pochodzi z Kosowa Poleskiego, miasteczka położonego 50 km na południe od Słonimia. W 14 lat zamiłował się w fotografii. Zaczynał jako samouk. Z biegiem lat doszedł do papierów mistrzowskich i własnego zakładu fotograficznego - najpierw w rodzinnym Kosowie, potem w Słonimiu, a po 1945 roku w Polsce, w Kutnie. W niniejszym albumie są prezentowane zdjęcia wykonane podczas okupacji niemieckiej, w latach 1942-1944.
Poważnym mankamentem publikacji jest całkowity brak jakiejkolwiek informacji jak tekstowej, tak i zdjęciowej o słonimskich Polakach, ich problemach i osiągnięciach.
Album został wydany w trzech językach - polskim, białoruskim oraz angielskim.
***
Każdy kto usłyszy nazwisko Kierbedź, bez wahania powie - to ten inżynier od mostu w Warszawie. Istotnie, Stanisław Kierbedź senior (1810-1899), twórca pierwszego, stałego mostu na Wiśle w Warszawie, był i jest bez dyskusji, najważniejszą postacią w tym rodzie. Nie tylko sławą, ale wykształceniem, wszechstronnością i szeroką gamą uzdolnień nikt mu w rodzinie nie dorównał. Na trwałe wpisał się do annałów europejskiej myśli technicznej, oraz do dziewiętnastowiecznych dziejów Warszawy. Nie każdy jednak wie, że ród Kierbedziów istniał już w XVI w., a więc, na conajmniej kilka pokoleń przed sławnym inżynierem. W opracowaniu "Dzieje rodziny Kierbiedziów" autor Lech Tomasz Jabłoński próbuje udzielić odpowiedzi, skąd przywędrowali Kierbedziowie, aby osiedlić się na Litwie, i jakie były dzieje rodu, który po wiekach wydał sławnego budowniczego mostów. Czy przodek jego był Litwinem, czy może należał niegdyś do innego narodu? Odpowiedź na te i inne pytania, nie jest łatwa, można rzec skomplikowana, tak jak niełatwe i ginące w mroku są dzieje Litwy i krain do niej należących.
Książka na pewno zainteresuje lidzian wszakże jedna z gałęzi tego rodu pochodzi z Ziemi Lidzkiej - kilka kilometrów za Krupowem znana jest okolica Kierbiedzie.