Polskie pismo historyczno- krajoznawcze
na Białorusi

 

Nowości wydawnicze

Ukazała się wspaniale wydana w Tyńcu w Wydawnictwie Benedyktynów książka pt. "Abraham i Melchizedek" napisana przez Lidzianina prof. dr Ryszarda Krasnodębskiego. Treść jej stanowią zdarzenia i rozmowy, jakie wiódł patriarcha Abraham ze swoim ludem podczas wędrówki do Ziemi Kaan w Palestynie, czyli 2000-1600 lat p.n.e. Pozwólmy sobie na przytoczenie cytatu: "Oto jak w tej przypowieści historia ... opisana słowami innymi niż czyni to Księga Święta, a przecież w całkowitej zgodności z Jej prawdą wewnętrzną - spełnia się ku Jego chwale".

Ryszard Krasnodębski

Abraham i Melchizedek (Świtanie) pp. 256

Tyniec, Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków 2003

Książkę można zamówić przesyłając przekazem pocztowym 32 zł. Na adres:

Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, ul. Benedyktyńska 37, 30-375 Kraków

***

Nie od dziś wiadomo, że najtrudniej pisać o miłości, choć konwencja romansu jest z pewnością najtrwalszym wynalazkiem literackim. Ten, kto potrafi dziś w sposób wiarygodny przedstawić świat ludzkich uczuć, musi być świetnym pisarzem. Aleksander Jurewicz to potrafi. Opowiedziana przez niego historia jest bardzo prosta: dwoje młodych ludzi połączyło płomienne uczucie, mimo że bohaterów dzieliło naprawdę wiele - narodowość, religia, polityka. Ona jest białoruską dziewczyną wzrastającą w tradycyjnej, katolickiej rodzinie, on - Rosjaninem, którego rodzina przybyła na polsko-białoruskie pogranicze, włączone po wojnie do ZSRR, by tam utrwalać nowy polityczny porządek. Rzecz dzieje się u progu lat 50., a miejscem akcji jest wiejska osada w pobliżu Lidy, malowniczo wtopiona w piękny, niemal idylliczny pejzaż. Nieodmiennie zatem widzimy bohaterów pośród pól, łąk i sadów, wsłuchanych w odgłosy przyrody, rozkoszujących się jej harmonią i urodą. Wszystko to tworzy niezwykły poetycki nastrój, w jakim utrzymana jest powieść Jurewicza. Najbardziej urzekającą cechą tego utworu jest szlachetna prostota, a także niepowtarzalne ciepło bijące od tej powieści. Doprawdy, trudno nie ulec wzruszeniu. Prawdziwa ballada o miłości to jedna z tych "bajek", ktore pisarze opowiadają nam ku pokrzepieniu serc, głosząc pochwałę najprawdziwszych uczuć. Te zaś zawsze mają słodko-gorzki smak. Również w tej powieści, która - jak na prawdziwą literaturę przystało - nie może skończyć się happy endem. Książkę wydał Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK w Krakowie.

***

Wiatr historii rozrzucił po świecie wilnian i mieszkańców Ziemi Wileńskiej, dokąd zabrali oni swoje przywiązanie do ukochanego mia­sta, jego piękna i tradycji, do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jedną z takich pięknych tradycji jest Kaziuk Wileński, odrodzony obecnie w Poznaniu. Z okazji dziesiątego Kaziuka w tym mieście w wydawnictwie Gawja ukazał się zbiór wierszy i opowiadań pt. "Kaziukowe wiersze i opowieści", które zebrał i przyszykował do druku Kazimierz Niechwiadowicz. Poznański Kaziuk z pierwszych skromnych uroczystości rozrósł się do imprezy coraz bardziej wrastającej w całe miasto. Ukazuje piękno polskiej i wciąż żywej kultury kre­sowej, nierozerwalnie związanej z historią kraju. Lidzianie kilkakrotnie mieli możliwość uczestniczenia w tym wspaniałym święcie na zaproszenie organizatorów - Oddziału Towarzy­stwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Niniejsze wydawnictwo posłuży dalszemu popularyzowaniu kresowego święta.

 

??????.???????