|
Podsumowano wyniki konkursu Ziemi Lidzkiej "Historia mojej wsi". Uczestniczyło 10 szkół Lidzkiego rejonu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Krupowskiej szkoły (kierownik Iwan Giwojna), drugie - szkoła w Minojtach (kierownik Halina Jenka ), trzecie - szkoła z Sielec (kierownik Michał Łaunik). Kierownicy otrzymali premie pieniężne, a uczniowie - wycieczkę "Szlakiem Mickiewicza".
***
Swoją pierwszą kasetę wydał zespół muzyki żydowskiej "Szalom". Zawiera ona popularne utwory folkloru żydowskiego z początków 20 wieku oraz kilka utworów Arkadiusza Dwilańskiego, kompozytora pochodzącego z Lidy, a obecnie mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.
***
13-15 sierpnia zespół "Kresowe zabawy" z Lidy uczestniczył w V Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W występie pokazanym przez telewizję polską zaprezentował dobry poziom w wykonaniu ... pieśni białoruskich.
***
Sportowcy z Klubu Sportowego "Sokół" z Lidy uczestniczyli w Igrzyskach Polonijnych w Lublinie i zdobyli wiele medali. Lekkoatleta Piotr Sasiński zdobył trzy złote medale w biegu na 100, 1500 i 3000 metrów, natomiast drużyny męska koszykówki i żeńska siatkówki zdobyły złote medale.
***
21 sierpnia Konsul Generalny RP w Grodnie Sylwester Szostak zaprosił do Domu ZPB w Lidzie polskich kombatantów z Lidy, rejonu oraz innych rejonów graniczących z nim. Przybyło około stu byłych żołnierzy AK, Ludowego Wojska Polskiego, uczestników Wojny Obronnej. Spotkaniu towarzyszyły zespoły "Sybirak" i "Memoria". (+ foto)
***
Koniec sierpnia przyniósł nowe niespodzianki dla mieszkańców miasta: bez uprzedzenia zaczęto wyłączać energię elektryczną. Wszędzie w świecie jest to wydarzenie wyjątkowe, u nas - próba rozwiązania problemów zadłużeniem wobec Rosji.
***
29 sierpnia TKPZL zorganizowało wycieczkę krajoznawczo-historyczną dla swoich członków. Trasa tym razem wiodła do Puszczy Nalibockiej.
***
Z 1 września zaprosiła uczni na zajęcia nowa szkoła. Jest to szkoła artystyczna dla przyszłych malarzy, grafików przy miejskiej galerii. Po 5 latach nauki jej absolwenci będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych lub pracować w wyuczonym zawodzie.
***
"Lidaagroprommasz" wcześniej znany jako zakład remontu samochodów ciężarowych ZIL ostatnio aktywnie pracuje dla rolnictwa. Na początku września zakład złożył pierwsze 10 kombajnów we współpracy z firmą "Kejs" z Niemiec. Pracownicy mają nadzieję, że nowa inicjatywa da możliwość zakładowi pracować stabilnie.
***
Na Białoruś ponownie wrócili kolejki. Tym razem na stacjach paliw. Żeby wykupić nad ranem 20 litrów benzyny kierowcy z wieczora wyruszają na nocny dyżur.
***
W styczniu 1995 r. Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wysłała do Centrali Badania Zbrodni Narodowo-Socjalistycznych w Ludwigsburgu akta śledztwa w sprawie Rippera, który jest obywatelem niemieckim. Okazało się, że dopiero w tym roku akta przekazane przez Polskę dotarły z Ludwigsburgu do Centrali w Dortmundzie, koło którego mieszka Ripper. W początkach września do Polski przyjeżdżał prokurator Klaus Schaht, który przesłuchiwał w Sopocie, Krakowie i Włocławku świadków zbrodni popełnionych przez Rippera. Jak wyjaśnił Schaht, dopiero teraz po 4 latach otrzymał te materiały z Ludwigsburga. W Polsce ze świadkami ustalał dodatkowe szczegóły. Przesłuchiwani potwierdzili, że Ripper brał udział w likwidacji getta, bił i torturował więźniów, zabił kilku żołnierzy AK. Ripper był funkcjonariuszem hitlerowskiej policji bezpieczeństwa w Lidzie w latach 1942-44. (Więcej o Ripperze p. ZL23)
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazała Niemcom 991 śledztw, jednak niewielu zostało oskarżonych przez prokuratora.
***
15 września w Lidzie, jak i na całej Białorusi odbyła się uroczysta akademia z okazji 60 rocznicy dołączenia Zachodniej Białorusi.
***
Na Białorusi dobiegła końca kampania rejestracyjna organizacji pozarządowych, zarządzona dekretem Prezydenta w lutym br. Na grodzieńszczyźnie nie przerejestrowano 79 organizacji, w tym kilka polskich: Klub Kobiet Polskich "Grodnianka", Sportowy Klub "Sokół" z Grodna, Fundacja Wspierania Kultury i Oświaty Polskiej "Promień" ze Szczuczyna, Społeczne Zjednoczenie Harcerstwo Polskie z Lidy. Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej po przerejestrowaniu nosi nazwę Społeczne Zjednoczenie "Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej". W ostatniej chwili został zarejestrowany także Związek Polaków na Białorusi.
***
Studia w Polsce są marzeniem dla wielu absolwentów szkół na Białorusi. W roku bieżącym grono młodzieży z Ziemi Lidzkiej studiującej w kraju ojczystym znacznie się zwiększyło. Los uśmiechnął się dla członków TKPZL Bożeny Kosiak, Andrzeja Kachnowicza, Sergiusza Hermanowicza, Eugeniusza Rowbo, którzy dostali się na Politechnikę Koszalińską, w Uniwersytecie Wrocławskim studiuje Antonina Islencjewa, w Uniwersytecie w Białymstoku - Paweł Rowbo, w Kolegium Językowym w Bydgoszczy - Wioletta Wojtulewicz, w Akademii Medycznej w Łodzi - Eugenia Winnicka, Olga Zdzitowiecka (ZPB) jest na ekonomii w Krakowie, na studiach zaocznych Uniwersytetu w Białymstoku - Antonina i Irena Mickiewicz oraz Oksana Lisowska (ZPB). Razem na studia dostało się 10 członków TKPZL. Gratulujemy nauczycielom: Irenie Kołyszko, Halinie Teresani oraz Helenie Jakubowskiej.