|
22 stycznia TKPZL zorganizowało zapusty. Zgromadzonej publiczności w Pałacu Kultury zostało pokazane wspaniałe przedstawienie "W niebie i na ziemi", w którym uczestniczyło około 30 osób. Po przedstawieniu oni poczęstowali publiczność blinami własnej roboty.
***
20 stycznia w Lidzie przebywał przedstawiciel IDEE Paweł Kazanecki, który spotkał się z przedstawicielami społecznych organizacji, w tym także i polskich.
***
8 lutego w Grodnie odbył się IV Festiwal Harcerskiej Piosenki. W kategorii drużyn zuchowych III miejsce zajęła drużyna "Leśne Duszki" z Lidy. W kategorii drużyn harcerskich zwyciężcą została drużyna im. Ogińskiego ze Słonimia, a III miejsce podzieliły 8 DH z Grodna i I LDH im. Witolda Pileckiego.
***
20-22 lutego w Baranowiczach odbył II Kurs Dyrygentów zorganizowany przez Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Koszalinie, w którym wzięła udział także czwórka muzyków z Lidy.
***
1 marca odbyły się miejskie młodzieżowe zawody w wieloboju turystycznym w hali. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczyła drużyna lidzkich harcerzy. Aleksander Taras zdobył pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej.
***
Nasz krajan Adam Mickiewicz będzie mieć jeszcze jeden pomnik na Białorusi. Władze Mińska dali zgodę na postawienie pomnika w centrum miasta . Oddział ZPB zwrócił się do Polaków na Białorusi i na całym świecie o finansowe wsparcie tej pięknej inicjatywy.
***
7 marca w Domie ZPB z okazji Dnia Kobiet odbyła się nocna dyskoteka dla młodzieży.
***
21 marca odbyło się wspólne posiedzenie Rady Programowej Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Rady Koordynacyjnej Kongresu Polaków na Białorusi. Omówiono perspektywy rozwoju polskiego szkolnictwa na Białorusi.
***
W Domie Polskim odbył się Dzień Białoruskiej Poezji, w którym wzięło udział 6 lidzkich poetów.
***
Lida gościła delegację Rady ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jednym z celów wizyty było rozpatrzenie na miejscu sprawy odnowienia kwatery lotników na cmentarzu przy ul. Engelsa (Grażyny).
***
Z kolejnego konkursu lidzka kompozytorka Dzinara Mazitowa przywiozła kolejne dwa dyplomy.
***
Dyrektor Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzej Chodkiewicz i wiceprezes Ryszard Brykowski omawiali w Domie Polskim problem przydziału w nim pokoju dla TKPZL, redakcji "Ziemi Lidzkiej" oraz harcerzy. Rozmawiali o nas, lecz bez nas ....
***
30 marca w Lidzie przebywała delegacja miasta Grajewa. Odbyły się spotkania z prezesem TKPZL Aleksandrem Kołyszko oraz z zespołem "Kresowiacy".
***
Dni poezji odbyły się nad jeziorem Świteź z okazji 200-nej rocznicy urodzenia wielkiego Adama. W imprezie wzięli udział białoruscy i rosyjscy poeci. Organizatorami tej imprezy były ministerstwa Edukacji Białorusi i Rosji.
***
18-19 kwietnia w Grodnie odbyły się rozgrywki o Puchar "Sokoła" w koszykówce mężczyzn. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z Grodna, Brześcia, Lidy i Wołkowyska. Drużyna "Ziemia Lidzka" (TKPZL) zdobyła honorowe trzecie miejsce. Zabrakło tylko 3 punktów, żeby walczyć o wyższą lokatę ("Ziemia Lidzka" : "Sokół" Grodno 57:60; "Ziemia Lidzka" : Grodno II 88:35; "Ziemia Lidzka" : Indura 72:40 i gra finałowa z Wołkowyskiem 78:47).
***
19 kwietnia Konsul Generalny w Grodnie Sylwester Szostak zaprosił do Domu ZPB w Lidzie Sybiraków, mieszkających w Lidzie oraz okolicznych rejonach. Na spotkanie przybyła przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Emigracji i Polaków za Granicą Janina Sagatowska. Spotkanie przeszło w miłej gościnnej atmosferze. Gość odwiedziła także Kwaterę Lotników na cmentarzu przy ul. Engelsa.
***
20 kwietnia spotkanie wielkanocne zorganizowali uczniowie, uczące się języka polskiego w szkole w Krupowie. Były piękne piosenki, wiersze, wielkanocne jajko i oczywiście smigus-dyngus. Z gościnnym występem przybył także polski zespół taneczny pod kierownictwem Kasi Konczewskiej i Ireny Mickiewicz.
***
24 kwietnia w Koszalinie odbyło się spotkanie członków Polonijnego Klubu Studenta z Prezydentem m. Koszalin dr Antonim Grzechowskim. W spotkaniu uczestniczył także prezes TKPZL Aleksander Kołyszko.
***
Nowości wydawnicze.
Nakładem Instytutu Wydawniczego PAX ukazało się interesujące opracowanie Kazimierza Krajewskiego "Na Ziemi Nowogródzkiej. "Nów" - Nowogródzki Okręg AK". Jest to jeden z najbardziej pełnych opisów polskiej walki niepodległościowej na naszych ziemiach, zwłaszcza w okresie po lipcu 1944 r. Książka oparta na bogatym materiale archiwalnym oraz wspomnieniowym.
***
Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało opowieść Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka". Jest to opowieść o losie rodziny ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie. Książka stała się podstawą scenariusza 15 odcinkowego serialu zrealizowanego przez Izabelę Cywińską dla TV Polska. Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz urodziła się w 1930 roku w Lidzie. W 1946 r. przeniosła się na Śląsk. Przez dwanaście lat współtworzyła powieść radiową "W Jezioranach". Pierwsza wersja "Bożej podszewki" (1993) przyniosła jej jedną z głównych nagród w konkursie Fundacji Kultury.
***
Lidzianin Witold Dramowicz wydał kolejną część wspomnień pt. "Sobolewszczyzna". Są to wspomnienia żołnierza Armii Krajowej z września 1944 r. po czerwiec 1945 r. oraz pierwsze lata pobytu w Polsce.
"W niebie i na ziemi"
Taki właśnie tytuł miało przedstawienie zaprezentowane przez zespół aktorów-amatorów, których zebrała i zachęciła do pracy niestrudzona pani Weronika Kuryło. Scenariusz spektaklu wzięli z "Roty", trochę dopracowali, dodali nowych bohaterów i widowisko zachwyciło wszystkich.