|
Serdecznie dziękuję za "Ziemie Lidzką". Czasopismo Wasze czytam od przysłowiowej "deski do deski". Zarówno ja, jak i moi przyjaciele z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, oddziału białostockiego. Moje przyjaciele są tego samego zdania, że "Ziemia Lidzka" zasługuje na wielkie uznanie, bo poruszacie sprawy bieżące (kronika), sięgacie do historii, do rodowodów, szeroko komentujecie sprawy kultury. Krótko mówiąc pismo jest bardzo dobre. Dla nas Kresowiaków każda informacja o tym, co tam u Was robi się jest bardzo ważna. Lida jest mi bliska, ponieważ rodzice mego ojca mieszkali w Lidzie w latach 1920-1940. W Lidzie i zmarli. Kilka razy szukałam ich groby na tym starym cmentarzu (po ulicy Grażyny), lecz niestety bez skutku. Mój dziadek Jan Bauer miał jakieś powiązania ekonomiczne z hutą szkła "Niemen". Każdy Polak zamieszkały na Kresach jest mi bliski, a szczególnie szanuję ludzi, którzy przyczyniają się do utrwalenia tego co jest polskie, co jest katolickie i chrześcijańskie. A Wy to czynicie. Robicie bardzo dobrą robotę. Te nieporozumienia jakie powstały między TKPZL i oddziałem ZPB, mam nadzieję, że kiedyś przygasną i dojdziecie do porozumienia. Musicie się porozumieć. Na Wasz Dom Polski w Lidzie patrzy cała Polska. Trochę dobrej woli z jednej strony i z drugiej i na pewno coś wypośrodkujecie, że będą zadowoleni i jedni i drudzy. Mam nadzieję że kiedyś razem z Towarzystwem i oddziałem ZPB w Lidzie wypijemy małą czarną, a nawet może coś mocniejszego. Oby jak najprędzej. Martwi mnie sprawa taka, że w związku z nałożeniem cła przez władze Białorusi nie będziemy mogli pomóc Sybirakom przed świętami. Może ZPB znajdzie jakieś wyjście. Proszę napisać, czy macie 17 numer "Sybiraka". Pozdrawiam cały zespół Redakcyjny. Łączę moc serdeczności i wytrwania na posterunku.
Klara Rogalska, Białystok, członek zarządu Głównego Związku Sybiraków RP.
Szanowna Redakcjo!
Serdecznie dziękuję za wydrukowanie moich wierszy. Byłem mile zaskoczony gdy przyszedłem do Macierzy i mnie pogratulowano z powodu ukazania się w druku wierszy i wręczono mi pismo. To naprawdę wielka frajda, serdecznie dziękuję!
A tem bardziej, że to wyszło drukiem na tych ziemiach, kiedyś kresowych, a teraz poza kresowych. Ponieważ tutaj odbiera się każde słowo drukowane tutaj o wiele emocjonalniej, czym gdzieś tam, nawet w kraju.
Bardzo się podoba wasze pismo, jest zwięzłe, konkretne, wszystko jest w miarę Dużo można poczerpnąć informacji, można podyskutować, a nawet rozczulić się. Dziękuję za waszą pracę, ona jest ważna.
Z uznaniem Leon Podlach, Grodno
***
Bardzo dziękuję za nadsyłane egzemplarze "Ziemi Lidzkiej". Czytam je parę razy i mocno przeżywam. Gazeta jest naprawdę bardzo dobrze redagowana i nadzwyczaj ciekawa. Gratuluję. Czytając ją, wracam myślami do tych stron i do dawnich beztroskich uczniowskich czasów. Byłem obecny na poświęceniu pamiątkowej tablicy Ludwika Narbutta, która dzisiaj poniewiera się. Do Lidy nie mogę na razie przyjechać ze względów na zdrowie. Chciałbym bardzo odwiedzić stare kąty, które na pewno zmieniły się nie do poznania. Kiedyś mieszkałem na Słobudce u rodziny Froniewskich - kolejarzy. Ulica nosiła imię Żeligowskiego. W Londynie spotykam często parę Lidzian, którzy odwiedzili Lidę i od nich dowiaduję się jakie odnieśli wrażenie. Są zachwyceni Waszą gościnnością i organizacją zjazdów. Wszystkie wiadomości z Białorusi wyłapują z polskich i angielskich gazet. Pozdrawiam wszystkich Lidzian.
Tomasz Piesakowski, London.
Kochani!
Przede wszystkim moje serdeczne podziękowania za tak piękny i treściwy periodyk, jakim jest "Ziemia Lidzka"! Wiem jaką ciernistą drogę musicie się przebijać przez gąszcz nie tylko obojętności, ale i tak powszechnie znanej zazdrości, a w tem i wrogości. To tak już się utarło szczególnie u Polaków, a raczej u tych, co się nazywają nimi. Bardzo dobrze odzwierciedla to w ostatnim numerze "Ziemi Lidzkiej" pan Sosnowski. Ma rację pewien nauczyciel z Solecznik, który żałuje, że dzisiaj prawie zaginęli te narody, jakie niegdyś nasze ziemi zamieszkiwali - a więc Rosjanie, Białorusini, Żydzi, Cyganie, Tatarzy itd. Wszyscy stali się "tutejszymi" i rosyjskojęzycznymi, tak że nie znają już - a nawet i nie chcą znać swoich korzeni. Smętne to, ale i prawdziwe, no, ale głowy do góry, nie ma "bez cierni róż", twórzcie to wspaniałe dzieło, ów kaganiec światła naszej pięknej i bogatej Ziemi Lidzkiej. Życzę Wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i pogody ducha dla zespołu redakcyjnego. Szczęść Boże.
Michał Wołosewicz, Bieniakonie.
***
Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie z powodu śmierci ś. p. Genowefy Kozakiewicz składa Zarząd Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.
***
Zarząd Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej oraz Redakcja "Ziemi Lidzkiej" ze smutkiem żegna wielce zasłużonego dla polskości na Ziemi Lidzkiej ś. p. Antoniego Januszkieiwcza i podziela z Rodziną ból utraty.
***
W dniach 14 - 20 maja 1998 r. w Lidzie odbędzie się V Światowy Zjazd Lidzian. Pełnomocnikiem TKPZL w Polsce jest p. Regina Buchalczyk, ul. Modrzewiowa 4/6, Magdalenka, 05-506 Lesznowola, tel. 757-96-71 w Warszawie. Do zobaczenia w Lidzie!
***
Drodzy Lidzianie! Mimo że wyjechaliście z Ziemi Lidzkiej jesteście częścią tej Ziemi. Pragniemy jak najszerzej zachować tą Waszą obecność. Dlatego zwracamy się do Was z apelem o spisywanie swoich życiorysów, życiorysów znajomych i krewnych, którzy już odeszli i przywiezienie ich na Zjazd lub przysłanie na adres redakcji "Ziemi Lidzkiej" - 231300 Lida, ul. Goworowa 25 A, Białoruś. Wasze teksty będą wydrukowane w "Ziemi Lidzkiej" lub wydane w samodzielnej publikacji.
Aleksander Kołyszko
Quiz historyczny
Czy znasz swoją małą Ojczyznę?
1. Autor? Jakie jeszcze pomniki tego autora znacie?(pomnik Skoryny)
2. Styl?
3. Zamek lidzki wybudował:
a). Gedymin
b). Witold
c). Olgierd
4. Prawo magdeburgskie nadano Lidzie w:
a). 1535 r.
b). 1587 r.
c). 1611 r.
5. Kto z tatarskich chanów mieszkających w Lidzie dał początek słynnemu rodowi władców na Krymie:
a). Tochtamysz
b). Hadży Girej
c). Batyj
6. Gdzie znajdował się w Lidzie polski cmentarz wojskowy?
7. Co mają wspólnego następujące osoby:
a). Napoleon Orda
b). Józef Peszko
c). Józef Drozdowicz
8. Z jakim nazwiskiem kojarzy się nazwa Borówka?
9. Dlaczego w okresie międzywojennym centralna ulica miasta miała nazwę "Suwalska"?
10. "Nirwana" oraz ...(?) to są?