|
LIDA
W dniu 31 maja br. odbyło się spotkanie lidzkich Polaków z ambasadorem RP na Białorusi, prof. Elżbietą Smułkową i konsulem generalnym RP Krzysztofem Dłużewskim. O spotkaniu tym napiszemy w następnym numerze. Następnie ambasador oraz konsul spotkali się w węższym gronie z członkami zarządów TKPZL i lidzkiego Oddziału ZPB.
***
W Lidzie, w dniu 4 czerwca gościł prof. dr hab. Tomasz Strzembosz, kierownik Samodzielnej Pracowni Dziejów Ziem Wschodnich II RP oraz jego współpracownik dr Krzysztof Jasiewicz. Członek Zarządu TKPZL, Aleksander Sie-mionow oprowadzał gości po miejscu wiecznego spoczynku i ostatniego boju ppłk. Macieja Kalenkiewicza - "Kotwiczą".
***
W święto Bożego Ciała, 5 czerwca w parafii na Słobódce odbyła się proceja, która przeszła ulicami Słobódki. Była to, jak dotychczas najliczniejsza procesja
Bożego Ciała na Ziemi Lidzkiej.
**
W lipcu zespół lidzkiego Oddziału ZPB, "Przyjaciele" występował na III Festiwalu Polskiej Piosenki w Siemiatyczach.
***
W dniu 15 VIII grób swojego ojca, ppłk, Macieja Kalenkiewicza - "Kotwiczą" w Surkontach odwiedziły córki owego legendarnego komendanta Nowogródzkiego Okręgu AK. Panie Agnieszka i Danuta złożyły kwiaty i zapaliły świece. Z okazji 50-tej rocznicy śmierci ppłk. "Kotwiczą", do Surkont przyjechali również w dniu 21 sierpnia przedstawiciele TKPZL i Klubu Kombatantów AK z Lidy, składając na cmentarzu partyzanckim kwiaty. Pamięć 21 sierpnia 1944 r. jest w Lidzie wciąż żywą.
***
Do Lidy przybyła grupa kombatantów Nowogródzkiego Okręgu AK z Polski. Na spotkanie, które odbyło się w dniu 24 sierpnia, zaproszono członków lidzkiego Klubu AK i lidzkiego Oddziału ZPB. Przedstawiciele TKPZL zaproszenia nie otrzymali.
***
Już po raz drugi lidzka druł-arnia wydrukowała nasz kwartalnik. Chociaż kosztowało nas to drogo, ale cieszymy się, że kolejny numer "Ziemi Lidzkiej" ukazał się w Lidzie. Specjalne podziękowania należą się pani Tatianie przyjmującej w drukarni nasze zamówienie. Bez jej pomocy oraz fachowej pomocy Tadeusza Czarnousa z "Lidzkiej Gazety" 14 Nr "Ziemi Lidzkiej" nie ukazałby się tak szybko.
***
W Lidzie odbyła się obwodowa konferencja Białoruskiego Frontu Narodowego. Podczas jej trwania jeden z aktywistów BFN bardzo obraźiiwie wyraził się o Polakach na Białorusi (była to stara teoria, mówiąca, że Polaków tutaj nie ma). Nim przedstawiciel TKPZL zdążył zabrać głos w obronie Polaków, sami członkowie BFN usadzili na miejsce swojego niefortunnego mówcę, potępiając zdecydowanie jego niemądrą wypowiedź. Wdzięczni jesteśmy za to przedstawicielowi BFN z Mińska i prezesowi Towarzystwa Białoruskiej Mowy w Lidzie, Michasiowi Miernikowi.
***
W dniu 1 IX br. w szkole Nr 16 odbyły się pierwsze zajęcia w I polskiej klasie, liczącej 13 uczniów. Wychowawczynią klasy jest Swietłana Fijaś. Dzieciom i rodzicom Redakcja życzy wytrwałości i powodzenia.
***
11 IX TKPZL wraz z Białoruskim Frontem Narodowym obchodziło 480. rocznicę bitwy pod Orszą (nieoficjalne święto wojska białoruskiego). Podczas uroczystości wygłoszono okolicznościowe referaty, a całość uświetnił wspólny koncert, w którym brały udział dzieci z zespołu "Jutrzenka", prowadzonego przez Weronikę Kuryło, zescół ludowy z Liceum Muzycznego oraz wystąpił białoruski bard, grający na gitarze Sergiej Czerniak. Dodajmy, że była to już druga impreza rocznicowa, organizowana wspólnie przez TKPZL i BEN. W kwietniu bowiem obydwie organizacje obchodziły razem 200. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.
***
Obchody kolejnej rocznicy TKPZL zorganizowało w dniu 18 IX. Była to 55. rocznica smutnej daty 17 września 1939 r. Referat okolicznościowy wygłosiła Janina Maciuk. Nie brakowało również wspomniep starszych mieszkańców Lidy. Na koniec z koncertem pieśni wojskowych wystąpił zespół "Kresowiacy".
***
W dniu 2 X lidzianie witali ks. Henryka Jabłońskiego z Konwaliszek, który został wyznaczony na proboszcza organizującej się parafii na osiedlu Rybinowskiego (za koszarami 77 p. piech.). Jest to już czwarta parafia rzymskokatolicka za-rejestrowrjia w Lidzie. W tym roku, na wiosnę powstała również parafia w osiedlu Maładiożnyj, gdzie buduje się także kaplica, a proboszczuje jej ks. Stanisław Pacyna. Parafia na Rybinowskiego pozostaje pod szczególną opieką TKPZL.
***
Od 3 X rozpoczęły się zorganizowane przez TKPZL kursy języka dla dorosłych, prowadzone przez niestrudzoną Weronikę Kuryło. Kurs odbywa się w każdy poniedziałek i środę od godz. 18 w Domu Twórczości Uczniów.
***
Z inicjatywy TKPZL i Galerii Miejskiej w Lidzie otwarta została wystawa fotografii "Wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1991 r." oraz ekspozycja współczesnego plakatu polskiego. Otwarcie wystwa uświetnił koncert pieśni religijnej w wykonaniu zespołu "Kresowiacy".
***
Z nieoficjalną wizytą, w dniu 1 XI przebywał w Lidzie nowo mianowany konsul generalny RP w Grodnie, Marian Maszkiewicz. Przedstawiciele TKPZL i ZPB wraz z gościem zapalili znicze na Starym Cmentarzu parafialnym. Odbyły się również rozmowy z zarządami ZPB i TKPZL. Konsul Maszkiewicz odwiedził również ks. dziekana Stanisława Rójka, z którym przeprowadził długą, kilkugodzinną rozmowę.
***
W okresie świąt Wszystkich Świętych TKPZL wystawiło krzyż za wsią Ogrodniki (w kierunku na Lipniszki), gdzie we wrześniu 1939 r. sowieci rozstrzelali trzech polskich oficerów. Do dzisiaj nie ustalono tożsamości zamordowanych, a sama mogiła jest raczej symboliczna, ponieważ już po wojnie, przy kopaniu w tym miejscu dołu pod kabel telefoniczny, rozrzucono szczątki ofiar wokół grobu. Na mogile stanął metalowy krzyż.
***
W dniach 2-8 XI w Lidzie przebywała delegacja z Koszalina na czele z Gabrielą Cwojdzińską, prezeską koszalińskiego Oddziału "Wspólnoty Polskiej". Odbyły się liczne spotkania z miejscowymi Polakami oraz władzami miasta. Goście zorganizowali również kurs dla nauczycieli. Lidzki Oddział ZPB otrzymał w darze antenę satelitarną, którą dla celów dydaktycznych zamocowano na szkole Nr 16.
***
Obchody podwójnego święta zorganizowało TKPZL w dni u 13 XI - były to 76. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę i 3. rocznica powstania Towarzystwa. Wyniki niespełna miesięcznej, ale poważnej pracy, zaprezentowały w montażu słowno-muzycznym przedszkolaki z grupy uczącej się języka polskiego pod kierunkiem Ireny Wojtkiewicz. Drugą część świątecznego programu wypełniły występy zespołu "Gudzki Harmonik".
***
W tym samym dniu, w lidzkiej farze odprawiono po raz pierwszy w świątyni Mszę św. w obrządku unickim, na co zgodę dat ks. dziekan Stanisław Rójek. Parafia unicka w Lidzie reaktywowała się po 157 latach, w czerwcu br. Liturgię odprawiano dotyczczas w wynajętych pomieszczeniach, m.in. w Liceum Muzycznym.
***
W okresie 14-18 XI w Lidzie przebywała delegacja z Lublina w składzie: Krzysztof Gembura, szef Komisji Rewizyjnej lubelskiego Oddziału "Wspólnoty Polskiej", będący jednocześnie kierownikiem wyprawy, Andrzej Wasilewski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Zbigniew Wysocki, skarbnik lubelskiej "Wspólnoty Polskiej" oraz student IV roku ekonomiki UMCS, Szymon Patyra. Goście zorganizowali na miejscu kurs turystyczny oraz zwiedzili Ziemię Lidzką i Nieśwież wraz z okolicami w celu wytyczenia szlaków turystycznych. Prawdopodobnie wyjazd ten zaowowuje publikacją krajoznawczą.
***
Tradycją stało się już, że na spotkania TKPZL przychodzą uczniowie, uczący się języka polskiego, by wykazać się swoimi umiejętnościami. Tak było też w dniu 20 XI, gdy z recytacjami wystąpiły dzieci ze szkoły Nr 7, a krótką inscenizację wystawili uczniowie szkoły Nr 15.
***
SZCZUCZYN
W czerwcu kolejna grupa kombatantów Września 1939 r. (tym razem 20 osób), pochodzących z powiatu szczuczyńskiego otrzymała w Szczuczynie z rąk pani ambasador RP w Mińsku medale "Za udział w Wojnie Obronnej 19139 r.". Na miejscowym cmentarzu katolickim pani ambasador złożyła kwiaty na kwaterach: żołnierzy AK i poległych w wojnie 1918-1921. Następnie prof. Elżbieta Smułko-wa zwiedziła parafialny kościół pw. św. Teresy oraz zabudowania byłego klasztoru Pijarów, gdzie w XVIII-XIX w. mieściła się słynna szkoła pijarska. Potem odbyło się spotkanie z miejscowymi Polakami, podczas którego pani ambasador odpowiadała na zadawane pytania.
W tym samym miesiącu w Szczuczynie odbyły się Międzynarodowe Targi "Szczuczyn - Wiosna 1994", na których nie zabrakło znanych polskich firm. Na Targach eksponowano artykuły spożywcze i przemysłowe.
***
Działający w Szczuczynie polski zespół artystyczny "Promień", kierowany przez Edwarda Hajdukiewicza dał uroczyste koncerty w Nowym Dworze i Górnofelu z okazji 200. rocznicy Powstania Kościuszkowskiego.
***
Już po raz drugi w Szczuczynie i Nowogródku, na zaproszenie TKPZL przybyli ucze-
ni z Polskiej Akademii Nauk. 36 naukowców występowało tym razem na konferencji poświęconej ogrodom botanicznym.
***
BERDÓWKA
W lipcu TKPZL wraz z Ruchem "Światło-Życie" z Torunia zorganizowało trzytygodniowe spotkania modlitewne dla młodzieży.
***
ŻYRMUNY
Działające tutaj Koło ZPB zostało przekształcone w samodzielny Oddział związku Polaków i liczy obecnie 80 członków. Prezesem nowoutworzonego Oddziału jest Krystyna Żulego.
***
Iwje
W podiwjewskim lesie Stoniewicze, znana choreografka z USA, Tamar Rogoff, której rodzina pochodziła z Iwja i w dniu 11 maja 1942 r. została rozstrzelana wraz z 2500 iwjewskimi Żydami w Stoniewiczach, wystawiła niezwykle wzruszające i malownicze przedstawienie plenerowe pt. "Projekt Iwje - życie i śmierć małego miasteczka", obrazujące sceny z życia i zagłady tutejszych Żydów. Przedstawienia odbywały się w dniach 28 VII-7 VIII w Stoniewiczach. Ostatnie, nieco okrojone przedstawienie wystawiono w Lidzie przy pomniku zamordowanych 8 V 1942 r. Żydów lidzkich. W przedstawieniu obok profesjonalnych aktorów z USA, Litwy i Estonii, brali udział amatorzy - mieszkańcy Lidy i Iwja. O spektaklu piszemy dokładniej na łamach niniejszego numeru.
***
KOŁDYCZEWO k. BARANOWICZ
W dniu 26 czerwca przypadła 50. rocznica likwidacji przez hitlerowców obozu zagłady wKołdyczewie. W obozie, wiatach 1941-1944 zamordowano w bestialski sposób ok. 22 tysiące ludzi, przede wszystkim Żydów i Polaków z okolic Baranowicz i Nowogródka. Tutaj również w samochodach-komorach gazowych zginęło sześciu księży katolickich, m.in. zasłużony dziekan z Mira, ks. Antoni Mackiewicz. W tą tragiczną rocznicę, Klub Polski w Baranowiczach zorganizował uroczyste obchody. Przy grobie-pomniku na terenie byłego obozu zgromadzili się przedstawiciele miejscowych władz, organizacji kombatanckich i byli więźniowie. Na uroczystości przybyli także ambasadorzy Polski i Izraela. Odprawiona została katolicka Msza św., natomiast ksiądz prawosławny oraz rabin odmówili okolicznościowe modlitwy za pomordowanych. Klub Polski w Baranowiczach ufundował polskojęzyczną tablicę pamiątkową, a obok niej organizacje białoruskie z Baranowicz ufundowały tablicę białoruskojęzyczną. Obydwie tablice zostały poświęcone i wmurowane na miejscu masowej mogiły ofiar kołdyczewskie-go obozu w Pogorzelcu. Tam też ustawiono krzyż. Modlitwy odprawiono również w Horodyszczu, gdzie znajdują się dwie mogiły pomordowanych w Kołdyczewie - jedna na na skraju starego cmentarza, a druga koło cerkwi. Podniosłe i bolesne uroczystości zjednoczyły w smutku trzy narodowości.
***
BARANOWICZE
W dniu 29 X Polacy w Baranowiczach obchodzili swoje wielkie święto. Tego dnia uroczyście otwarty został Dom Polski - dar Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". W otwarciu uczestniczyła delegacja lidzkich Polaków.
***
ŁAZDUNY k. IWJA
Przez lipcowy, upalny tydzień ta parafialna wieś była miejscem spotkania młodzieży różnych wyznań. W owym specyficznym tygodniu kultury chrześcijańskiej uczestniczyli młodzi ludzie z Polski, Francji, Niemiec, Rosji, Litwy i Łotwy. Przez cały tydzień w miejscowym kościele odprawiano nabożeństwa, a obok kościoła, dzięki pomocy kołchozu w Łazdunach, przygotowano scenę, na której przybyła młodzież śpiewała, tańczyła i dyskutowała. Inicjatorem tego spotkania był ks. Marian Iljaszewicz.
***
BORUNY
W dniu 28 VIII członkowie TKPZL oraz zespołu"Kresowiacy" zorganizowali pielgrzymkę do Sanktuarium M. B. Boruńskiej w Boranach, gdzie zostali zaproszeni przez proboszcza tamtejszej parafii, ks. Henryka Bogu-szewskiego. Pielgrzymka przypadła na dzień odpustu w boruńskim kościele. Na święto przybyli także wierni z Krewa, Holszan, Dzier-żyńska (Kojdanowa), Smorgoni, Ostrowca, Mołodeczna, Mińska, Rostowa, Wilna, Lwowa, Bydgoszczy, Warszawy i Australii. Przybył również nasz dawny ks. Jan, pracujący przed kilku laty w naszej parafii na Słobódce, a obecnie będący duszpasterzem w Oszmianie. Przywiózł ze sobą 10 dzieci na rowerach. W uroczystościach uczestniczył również prezes Fundacji im. T. Goniewicza, Józef Adamski wraz z przedstawicielami lubelskiego Radia i Telewizji. Najliczniejsza pielgrzymka przybyła z Oszmiany i liczyła ponad 200 osób. W trakcie odpustu odbywały się liczne występy zespołów, śpiewających pieśni o tematyce religijnej, ale oczywiście poza konkurencją był nasz wspaniały zespół "Kresowiacy", pomimo, że tego dnia uszczuplony był o jednego z muzyków. Obecny kościół w Boranach pochodzi z 1691 r. i jest przykładem baroku wileńskiego. O jego historii oraz o dziejach cudownego obrazu M. B. Boruńskiej jeszcze kiedyś napiszemy.
***
NOWOGRÓDEK
W mieście tym powstało Światowe Zjednoczenie Nowogródzian, grupujące byłych i obecnych mieszkańców Nowogródka oraz województwa nowogródzkiego. W zebraniu założycielskim uczestniczył także miejscowy dziekan katolicki, ks. Antoni Dziemianko. Organizacja będzie m.in. wydawać własne publikacje oraz fundować stypendia dla zdolniejszej młodzieży.
***
Po raz drugi odbyły się już w lipcu "Spotkania nad Świtezią", na które przybyli mickiewiczolodzy z Białorusi i Polski, działający w ramach Komitetu Pamięci im. A. Mickiewicza, a zajmujący się twórczością i miejscami związanymi z życiem Wieszcza. Uczestnicy konferencji tym razem, oprócz tematów poruszanych z przygotowaniem się Nowogródczyzny do obchodów 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, m.in. mówiono o postępie prac nad odrodzeniem dawnego Szlaku Mickiewiczowskiego - prof. Borys Klejn, wielki orędownik tej akcji, zdobywa środki na odbudowę tego szlaku nawet w USA. Zajmowano się również kwestią obchodów 200. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, przypadającej w tym roku. Po obradach naukowych, uczestnicy "Spotkań" mieli możność odbycia również wycieczki krajoznawczej Szlakiem Mickiewicza, podczas której zwiedzili Zaosie - miejsce urodzenia Wieszcza - Świteź, Nowogródek, a że część Szlaku znajduje się na terenie Ziemi Lidzkiej, odwiedzili także Lidę, gdzie witali ich prezes TKPZL, Aleksander Kołyszko oraz prezes Towarzystwa Mowy Białoruskiej, Michaś Mielnik. W Lidzie goście mogli ugasić pragnienie miejscowym, słynnym piwem. Zwiedzali także samo miasto, a ich droga wiodła dalej do Bolciennik, gdzie znajdował się majątek Puttkamerów i gdzie swoich dni dożyła Maryla Wereszczakówna hrabina Puttkamerowa. W pobliskich Bieniakoniach została pochowana, a jej grób zachował się na przykościelnym cmentarzu. Po stronach Maryli gości oprowadzał Michał Wołosewicz - strażnik pamięci o miłości Mickiewicza do Maryli i zarazem poeta, naukowcy, pełni wrażeń, po zwiedzeniu Grodna, wyjechali do Polski.
***
Na wiosnę tego roku, nad Świtezia, miejscowe leśnictwo w barbarzyński sposób ścięło historyczny, potężny Dąb Mickiewicza. Zbrodni ekologicznej dokonano bez konsultacji z naukowcami, mimo że już dwa lata temu grupa uczonych z Polski dokonała pomiarów drzewa i przeprowadziła wstępne prace konserwacyjne. Leśnictwo zasłaniało się bezpieczeństwem kąpiących się w Świlezi osób i argumentowało, że już swego czasu jedno z drzew przywaliło dwie osoby. Jednak Dąb Mickiewicza był zdrowy i oddalony od wody. Wystarczyło przeprowadzić odpowiednie prace i ogrodzić go. Dumni ze swego dzieła leśnicy, żyjący jeszcze kategoriami minionych czasów, posadzili "w zamian" trzy młode dębczaki, a pień dawnego dębu-patriarchy zalali betonem. Według tradycji pod owym starożytnym dębem lubiał odpoczywać Mickiewicz, jemu też zadedykował kilka utworów. Jeszcze dawniejsze przekazy mówią, że do dębu przybywała okoliczna ludność z ikonami, by odprawiać pod nim nabożeństwa. Cała ta sprawa jest kolejnym przykładem dzikiej bezmyślności, jakiej przykładów spotykało się wiele i jeszcze spotyka się na Białorusi.
***
MIR
Na początku lipca odbyła się tutaj miła uroczystość. Wiceminister kultury Tadeusz Polak, sam pochodzący zresztą z Nowogródka, wręczył w imieniu UNESCO nagrodę EUROPA NOSTRA, przyznaną białoruskim konserwatorom mirskiego zamku Radziwiłłów. Nagroda ma nie tylko wymiar prestiżowy, ale wiąże się z nią także dofinansowanie prowadzonych od dwudziestu lat prac rekonstrukcyjnych na zamku, na sumę 250 tysięcy dolarów. UNESCO przejęło również patronat nad tym jednym z najpiękniejszych obiektów zabytkowych na Białorusi. W Mirze trwa również odbudowa katolickiego kościoła, ufundowanego w XVI w. przez ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła - "Sierotkę". Już teraz, pomimo trwającego remontu, odprawiana jest tutaj jedna Msza św. w niedzielę. W miasteczku działa też Koło ZPB.
***
GRODNO
W dniu 23 września obchodziliśmy 45. urodziny naszego, grodzieńskiego biskupa, JE ks. Aleksandra Kaszkiwicza. Ksiądz biskup urodził się w Ejszyszkach, które do 1939 r. należały do powiatu lidzkiego, z tego powodu możemy go uważać za naszego krajana. Dopiero po ukończeniu służby wojskowej, ks. Kaszkiewicz uzyskał prawo wstępu1 do Seminarium Duchownego w Kownie. Nauka nie była łatwa, odbywała się w języku litewskim. Święcenia kapłańskie uzyskał 30 maja 1976 r. Zgodnie z decyzją swojego biskupa, przez pierwsze pięć lat swojego kapłaństwa pracował w głębi Litwy, w Poniewieżu, gdzie głosił kazania po litewsku. W 1982 r. otrzymał nominację na proboszcza polskiej parafii w Wilnie, w kościele Św. Ducha. Tu przeprowadził pierwszy od 100 lat remont tej pięknej, barokowej świątyni, jedynej w Wilnie, gdzie wszystkie nabożeństwa odbywają się tylko w języku polskim. W dniu 14 kwietnia 1991 r. wileńscy parafianie ks. Aleksandra zostali powiadomieni o decyzji papieża Jana Pawła II, który nominował ich proboszcza na biskupa diecezji grodzieńskiej, której duszpasterzuje JE ks. biskup Aleksander Kaszkiewicz do dzisiaj. Z okazji urodzin naszego pasterza, Redakcja oraz wierni z Ziemi Lidzkiej życzą księdzu biskupowi wszelkich łask Bożych oraz 100 lat życia.
***
W dniach 6-7 X w Grodnie odbyła się IV Konferencja poświęcona działalności AK na Białorusi. Oprócz referatów, w tym dziewięciu z Polski, w kuluarach można było zakupić również literaturę historyczną, poświęconą temu tematowi. Kolejna już konferencja z pewnością poszerzyła wiedzę o AK, organizacji, która wzbudza wciąż wiele kontrowersji na Białorusi
***
MIŃSK
W ambasadzie RP w Mińsku, w dniu 26 X odbyło się spotkanie działaczy polskich z terenu Białorusi z ministrem spraw zagranicznych RP, Andrzejem Olechowskim. Z Lidy na spotkanie przybyły dwie osoby.
***
LUBLIN
Po raz kolejny w ramach akcji kolonijnej "Lato z Fundacją" do podlubelskiej Dąbrowy przybyły dzieci z Lidy i okolic, jedna grupa pochodziła z Brzozówki, druga zaś z Lidy i okolicznych wsi. Na koloniach zorganizowanych przez Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie, dzieci uczyły się polskich wierszy, piosenek i tańców, zwiedzały Lublin i okolice. Należy stwierdzić, że nasze dzieci wyróżniały się na organizowanych konkursach: grupa z Brzozówki wygrała konkurs "Wiedzy o Polsce", zorganizowany w ramach koncertu grup kolonijnych, zaproszonych przez Fundację, natomiast lidzianka wybrana została Wicemiss kolonii w Dąbrowie. Dzieci z Lidy zostały obdarowane również słodyczami, które zorganizowała dla nich Krystyna Romer-Patyra, członkini lubelskiego Koła Klubu Przyjaciół Ziemi Lidzkiej. Odbyło się również miłe pożegnanie grupy kolonijnej z Lidy, podczas którego dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny. W pożegnaniu uczestniczyli również członkowie lubelskiego Koła Klubu. Dzieci z Lidy i Brzozówki wypoczywały również w tym roku w Pile, Koszalinie, Ustce i Słupsku. Zarząd TKPZL składa serdeczne podziękowanie organizatorom kolonii dla naszych dzieci.
***
RADOM
W sierpniu mieszkańcy Radomia mogli podziwiać wystawę malarstwa Czesława Kołyszki, lidzianina studiującego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa, według naszych informacji, cieszyła się dużym uznaniem zwiedzających, wśród których nie zabrakło również lidzian żyjących obecnie w Radomiu. Warto nadmienić, że była to w ogóle pierwsza, autorska wystawa prac Czesława Kołyszki, który wespółpracuje również z naszą Redakcją
***
WARSZAWA
W dniu 18 września odbyło się w Domu Polonii I Walne Zebranie Klubu Przyjaoiół Ziemi Lidzkiej. uczestniczyło w nim 31 osób, reprezentujących środowiska lidzian z całej Polski. Na zebraniu dokonano wyborów Zarządu oraz przegłosowano decyzję o przeniesieniu Zarządu Krajowego do Lublina. Prezesem Zarządu Krajowego wybrany został Robert Kuwałek, redaktor odpowiedzialny "Ziemi Lidzkiej", wiceprezesem Helena Ozonkowa z Warszawy, pozostałymi członkami Zarządu są: Helena Grzejda z Wrocławia, Krystyna Romer-Patyra z Lublina, Halina Rekiel z Lublina, Ryszard Kozubowski z Gdańska i Wincenty Jakubowski z Olsztyna. W chwili obecnej Klub posiada następujące Koła terenowe: Wrocław, Lublin, Warszawa, Gdańsk, Olsztyn i Gorzów Wielkopolski, a w organizacji Słupsk i Szczecin. Klub stawia sobie przede wszystkim za główny cel współpracę i pomoc dla wszystkich środowisk polskich w Ziemi Lidzkiej, zbieranie materiałów historycznych dotyczących Ziemi Lidzkiej, wspieranie wydawania naszego czasopisma, jak również i innych lidzkich publikacji oraz integrację lidzian rozsianych po całej Polsce. Na naszych łamach pragniemy publikować cyklicznie informacje odziaialności Klubu, jak również prezentować osiągnięcia poszczególnych Kół terenowych. Zachęcamy wszystkich chętnych do współpracy z nami.