|
LIDA
Na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej gościliśmy we wrześniu 15-osobową grupę studentów ze słupskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przybyli do Lidy studenci odbywali u nas praktykę. Na zaproszenie Towarzystwa przyjechał również prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i byłych Kresów Wschodnich Tadeusz Gasztold. Prowadzono m.in. rozmowy na temat dalszej współpracy pomiędzy naszymi towarzystwami.
***
NOWOGRÓDEK
W dniu 12.IX br. delegacja TKPZL uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza oraz otwarcia odrestaurowanego domu-muzeum poświęconego temu wielkiemu Wieszczowi. U stóp pomnika został złożony wspaniały kosz kwiatów z napisem: "Wieszczowi od Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej".
***
LIDA
Towarzystwo nasze zakupiło w Tarnobrzegu autokar i dzięki temu mamy obecnie własne "cztery kółka".
***
Na zaproszenie TKPZL na Białoruś już po raz trzeci przyjechał Centralny Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Przez cały okres pobytu (8 dni) Zespołem opiekowali się członkowie Towarzystwa. W Lidzie zorganizowano dwa koncerty, na których było ok. 1300 widzów. Trasa koncertowa wiodła przez Szczuczyn, Baranowicze. Dwa koncerty dano również w Mińsku -jeden z nich był poświęcony Stanisławowi Moniuszce. Członkowie Zespołu wybrali się do Ubielą, rodzinnej miejscowości kompozytora, i w tamtejszym muzeum złożyli dar pieniężny. Zespół był wszędzie przyjmowany bardzo ciepło. Na pożegnanie kierownik artystyczny Zespołu Tadeusz Kaczyński powiedział nam, że tak gościnnie jak w Lidzie przyjmowali ich tylko Polonusi z Chicago w USA.
***
Dnia 17 września gościliśmy w Lidzie biskupa grodzieńskiego ks. Aleksandra Kaszkiewicza. Czcigodny gość przybył do naszego miasta w związku ze sprawą kościoła pijarskiego.
***
BARANOWICZE
Delegacja TKPZL uczestniczyła 19.IX w poświęceniu kamienia węgielnego pod budowę Domu Polskiego w Baranowiczach. W uroczystościach brali również udział: pani Elżbieta Smułkowa - ambasador Polski w Mińsku, konsul generalny RP na Białorusi p. Krzyszof Dłużewski oraz pierwszy sekretarz ambasady p. Marek Gałkowski. Z Polski przybył także prezes Wspólnoty Polskiej p. Andrzej Stelmachowski wraz z małżonką, która nawiasem mówiąc pochodzi z powiatu lidzkiego. Ze strony białoruskich Polaków udział w uroczystościach wziął prezes ZPB p. Tadeusz Gawin. W imieniu naszego Towarzystwa przekazano na budowę baranowickiego Domu Polskiego 10 tys. rubli. Taką samą sumę przekazaliśmy w imieniu Centralnego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
***
LIDA
W dniu 24.IX odbyło się wspólne zebranie zarządów TKPZL i lidzkiego oddziału ZPB, w którym uczestniczyła prezeska koszalińskiego oddziału Wspólnoty Polskiej p. Gabriela Cwojdzińska.
***
30.IX minister informacji Białorusi podpisał rozporządzenie o formalnej rejestracji pierwszej niezależnej gazety polskojęzycznej na Białorusi będącej własnością prywatną. Jest nią właśnie nasza "Ziemia Lidzka".
***
NIECIECZ
Pod koniec września, dokładnie 20.IX, w Niecieczy zebrała się duża grupa kombatantów - dawnych żołnierzy I i IV batalionu 77 pułku piechoty AK, by uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia pomnika poświeconego poległym w czasie wojny towarzyszom broni. Pomnik powstał dzięki inicjatywie Fundacji Ochrony Zabytków, kierowanej przez dobrze znanego lidzianom Stanisława Karolkiewicza. Tego dnia, z okazji tej uroczystości, w kościele parafialnym w Niecieczy została odprawiona msza św. Przed uroczystościami odprawiono również mszę św. w farze w Nowogródku, poświeconą wszystkim poległym za wolną Polskę żołnierzom AK. W nowogródzkiej farze odsłonięto wtedy dwie tablice pamiątkowe, ufundowane na pamiątkę tych uroczystości. W samej Niecieczy kwiaty na partyzanckich mogiłach złożyli przedstawiciele TKPZL i lidzkiego oddziału ZPB.
***
WIŚNIEWO (pow. Wołożyn)
Podczas swojej wizyty na Białorusi minister spraw zagranicznych Izraela Simon Perez odwiedził Wiśniewo, miejsce swojego urodzenia. Dodajmy jeszcze, że inny izraelski polityk, a mianowicie były premier Izraela Menachem Begin pochodzi również z Kresów, z Brześcia.
***
NIEŚWIEŻ
Międzynarodowe Stowarzyszenie Białorusycystów zorganizowało w Nieświeżu spotkanie z córką księcia Radziwiłła, księżniczką Elżbietą. Był to jej pierwszy od ponad 50 lat pobyt w stronach rodzinnych. Księżniczka Elżbieta Radziwiłłówna wzięła udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza w Nowogródku, ale większość czasu w trakcie swojej wizyty na Białorusi spędziła oczywiście w swoim rodzinnym Nieświeżu.
***
LIDA
Mamy przyjemność złożyć najserdeczniejsze życzenia stu lat szczęśliwego pożycia, dużo zdrowia i szczęścia oraz wielu szczęśliwych wspólnych dni członkom Zarządu TKPZL Irenie i Czesławowi Januszkiewiczom, którzy zawarli związek małżeński.
Zarząd TKPZL
***
Podobne życzenia wszelkiej pomyślności, radości, spokojnych i ciepłych dni spędzonych wspólnie w gronie rodzinnym, gromady dzieci i dużo szczęścia z okazji ślubu prezesa TKPZL, a zarazem członka redakcji "Ziemi Lidzkiej" Aleksandra Kołyszki z Grażyną Markiewicz składają:
członkowie redakcji "Ziemi Lidzkiej", działacze Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza oraz Zarząd TKPZL.BUDUJEMY KOŚCIÓŁ
Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, do mieszkańców Lidy i Ziemi Lidzkiej, do wszystkich katolików. Zwracamy się o pomoc w budowie nowego kościoła parafialnego na Słobódce. Szerzej o tej akcji piszemy wewnątrz numeru, tutaj podajemy konto, na które należy wpłacać datki pieniężne:
LIDSKOJE OTDIELENIE BIEŁBIZNESBANKA MSO 152-101-711 Nomer scziota: 0007011005 Rimsko-kataliczieskoje obszczestwo kastiola Nieporocznogo Zaczatija Diewy Marii.
Dary pieniężne można przynosić również osobiście do starego kościoła na Słobódce.
***
LIDA
W dniu 17 X powstał w Lidzie Klub Kobiet Polskich. Wśród zadań, jakie postawiły sobie panie należące do wymienionego Klubu, znajdują się: niesienie pomocy niezamożnym rodzinom, walka z alkoholizmem, propagowanie turystyki i czynnego wypoczynku, kultury życia codziennego oraz działalność oświatowa i kulturalna. Przewidywana jest również współpraca ze wszystkimi organizacjami o podobnym charakterze. Na prezeskę Klubu została wybrana Izabela Tyrkina, a na wiceprezeskę Józefa Gotówko. Wszelkie informacje na temat spotkań i ewentualnej współpracy można uzyskać w Bibliotece Polskiej w Lidzie pod numerem telefonu 2-45-99.
My ze swojej strony mamy nadzieję, że niedługo członkinie Klubu zechcą się podzielić z redakcją i Czytelnikami wrażeniami ze swojej pracy.
***
W dniach 25-31.X delegacja TKPZL przebywała w podróży służbowej w Polsce. Członkowie Zarządu Towarzystwa odwiedzili min. Warszawę, gdzie spotkali się z pracownikami i działaczami Wspólnoty Polskiej oraz kierownictwem Centralnego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W Krakowie uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej przez dziennikarzy tamtejszej prasy i radia. Odbyło się również spotkanie z wojewodą krakowskim, natomiast w Lublinie prowadzono rozmowy o dalszej współpracy z Fundacją Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza.
***
W dniu Wszystkich Świętych delegacja TKPZL złożyła kosze z kwiatami oraz zapaliła świece na cmentarzach partyzanckich w Surkontach i Wawiórce. Chwilą milczenia i modlitwy uczczono pamięć tych, którzy walczyli o wolność Ziemi Lidzkiej.
***
W dniu 14.XI. po raz pierwszy po wojnie, w lidzkich kioskach ukazała się oficjalnie w sprzedaży "Ziemia Lidzka".
***
Z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 XI TKPZL zorganizowało koncert, na którym zgromadzili się członkowie Towarzystwa, wystąpiły polskie dzieci ze szkoły nr 11 pod kierownictwem nauczycielki Janiny Kachowicz oraz znani ze swoich licznych
występów w Lidzie członkowie Koła Języka Polskiego, kierowani przez Weronikę Kuryło. Podobny koncert z okazji święta 11 Listopada zorganizował w dniu 15 XI lidzki oddział ZPB. Lidzianie mieli okazję oglądać na scenie istniejący przy oddziale zespół artystyczny "Przyjaciele".
***
W dniu 21 XI TKPZL gościło w Lidzie p. Józefa Adamskiego, prezesa Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza, oraz Henryka Ciuka, przedstawiciela Fundacji "Polonia".
***
GRODNO
W ramach wizyty pani premier RP Hanny Suchockiej na Białorusi nie zabrakło również spotkania z Polakami żyjącymi w tym państwie. Odbyło się ono w Grodnie w dniu 18 XI w dużej sali Teatru Dramatycznego, którą po brzegi wypełnili Polacy przybyli ze wszystkich krańców republiki. Z Lidy na spotkanie z Hanną Suchocką przyszły dwie delegacje: Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej oraz lidzkiego oddziału ZPB.
Panią premier powitały pięknymi wierszami polskie dzieci. Na wstępie Hanna Suchocka stwierdziła, że traktuje to spotkanie jako obowiązek, ale jest to obowiązek bardzo przyjemny. Stosunki polsko-bia-łoruskie oceniła jako bardzo optymistyczne. Pani premier podkreśliła, że Polska jako państwo budujące ustrój demokratyczny zapewnia Białorusinom żyjącym w jego granicach optymalne warunki rozwoju narodowo-kulturalnego i nie zapomina przy tym o Polakach zamieszkałych na Białorusi. Dodała, że rząd RP uważa, że w takich warunkach obowiązują zasady wzajemności.
W dalszej części spotkania toczyła się szczera rozmowa o problemach Polaków na Białorusi. Poruszano w niej tematy dotyczące szkolnictwa, Kościoła rzymskokatolickiego, zachowania polskich zabytków oraz dotacji dla polskich organizacji. Pani premier poinformowała zebranych, że w najbliższym czasie planuje się otwarcie polskich konsulatów w Grodnie i Brześciu, oraz o tym, że istnieje już umowa polsko-białoruska o retransmisji programu polskiej TV na całą Białoruś i o otwarciu nowych przejść granicznych pomiędzy Polską i Białorusią.
Spotkanie zakończyło się wspaniałym koncertem grodzieńskiego zespołu artystycznego "Lechici".
***
ANONSUJEMY
Już teraz zapowiadamy przygotowywaną sesję popularnonaukową, która odbędzie się w Baranowiczach w dniach od 24 do 26 IX 1993 r. Sesja nosi tytuł "Spotkania z Mickiewiczem" i zostanie zorganizowana przez kilka organizacji, a mianowicie: Klub Polski w Baranowiczach, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, Związek Polaków na Białorusi oraz Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza w Lublinie. Sesja ma na celu popularyzację postaci i twórczości Adama Mickiewicza wśród Polaków i Białorusinów i w jej ramach mą zostać odczytanych 12 referatów poświęconych Wieszczowi. W imprezach towarzyszących mają wystąpić zespoły i soliści z Baranowicz i Lidy, a także z Polski, min. polski "Teatr na Kresach". Głównym centrum spotkań będzie Klub Polski w Baranowiczach, ale planowane są również spotkania w okolicach tego miasta, głównie w miejscowościach związanych z życiem i twórczością Adama Mickiewicza.
Z okazji Świąt Bożego Rarodzenia
oraz Nowego Roku 1993
Redakcja Zeimi Lidzkiej
oraz Fundaja im. T. Goniewicza
Czytelnikom i sympatykom
najserdeczniejsze życzenia
wszelkiej pomyślności, łask Bożych
oraz zdrowych i wesołych świat.