|
Historia Lidy (I)
Każde miasto ma swoją duszę i swój styl. Składają się na nie historia i teraźniejszość miasta, a przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają. Na to wszystko pracowały całe wieki i wiele pokoleń ludzkich. Jest to historia miasta, ukształtowana w kamieniu, układzie ulic i lokalnych obyczajach.
Lida ma również piękną i bogatą przeszłość, z której jej mieszkańcy mogą być dumni. Wiadomości z dziejów Lidy jest tak wiele, że postanowiliśmy zaprezentować je w kilku odcinkach.
Prawdziwą skarbnicą informacji o historii miasta jest "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", wydany w końcu XIX wieku w Warszawie. Z tej właśnie publikacji zaczerpnęliśmy dużą część wiadomości o Lidzie.
Lida jest pradawną osadą litewską, na co wskazuje jej nazwa, pochodząca od litewskiego słowa "lida", oznaczającego trzebież (w tym przypadku wskazuje na miejsce po wyrąbanym, wytrzebionym lesie). Miasto powstało z osady obronnej, leżącej przy trakcie wiodącym z Wilna do Grodna. W 1323 roku książę litewski Gedymin wybudował tutaj zamek murowany, na mlejscu dawnej drewnianej warowni (przebiegała tu granica Litwy właściwej i Rusi litewskiej). Po śmierci Gedymina, kiedy to Wielkie Księstwo Litewskie uległo rozdrobnieniu, Lida stała się głównym grodem księstwa lidzkiego, którym rządził Olgierd, a potem jego syn Jagiełło, książe na Witebsku, Krewie i Lidzie.
W 1366 roku przybyli do miasta pierwsi misjonarze franciszkańscy i przywieźli ze sobą z Wizny obraz Bogurodzicy słynący łaskami. Na stałe osiedli oni w Lidzie w 1397 roku, kiedy to osadził ich tutaj pierwszy biskup wileński, Andrzej. Kościół w mieście odnowiono w 1414 roku i konsekrowano go, nadając mu tytuł Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych i Świętego Krzyża. Od 1460 roku zamiast misji funkcjonowało w Lidzie już probostwo, ale kościół murowany stanął dopiero w 1747 roku, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza - księdza Michała Zienkowicza.
Dla prawosławnych mieszkańców cerkiew postawiono dopiero w 1533 roku.
Od początku swojego istnienia Lida przeżywała burzliwe losy tych ziem. W 1392 roku miasto zostało spalone przez Krzyżaków i wspierających ich rycerzy angielskich. Wojska te pomagały wtedy wielkiemu księciu litewskiemu Witoldowi, występującemu przeciw Jagielle, władającemu wówczas Lida. W czasie tego napadu, dowódca obrony zamku lidzkiego - książę Korybut, mimo że sama warownia mogła być skutecznie i długo broniona, oddał go Niemcom wraz ze składami broni. Po raz drugi wojska krzyżackie podeszły pod Lidę w 1394 roku, ale tym razem nie udało im się zdobyć zamku.
Przez pewien czas, ok. 1397 roku, zamek lidzki stał się przytułkiem dla Tochtamysza, chana Tatarów nadwołżańskich, wygnanego z ordy.
W 1406 roku Lida przeżyła kolejny najazd. Tym razem miasto zostało całkowicie spalone, tak że ocalał tylko kościół, przez księcia smoleńskiego Jerzego Swiatosławowicza. Przybył on pod Lidę, by odbić swoja żonę, uwięzioną na zamku. Samej twierdzy jednak, nie udało mu się zdobyć.
Miasto witało również w swoich murach królów polskich. W 1422 roku przebywał tu król Władysław Jagiełło wraz ze świeżo poślubioną piękną i młodą księżniczką Sońką Holszańską i całym dworem, na którym gościł wtedy nuncjusz papieża Marcina V, Antoni Zeno, badający na polecenie papieża konflikt polsko-krzyżacki.
W 1506 roku przybył do Lidy inny władca z dynastii Jagiellonów. Był to król Aleksander, który przyjechał do miasta, by zwołać w nim pospolite ruszenie przeciwko grasującym w okolicy Tatarom. Król był w tym czasie poważnie chery, a w Lidzie jego stan jeszcze bardziej się pogorszył.
Umierający władca przyjął na zamku ostatnie namaszczenie, spisał testament i wobec zagrożenia tatarskiego (Tatarzy znajdowali się wtedy o milę od miasta), został w lektyce wywieziony wraz z królową Heleną i kanclerzem Łaskim do Wilna, gdzie zmarł i został pochowany w Katedrze. Od tego czasu Lida długo była spokojna od wrogów zewnętrznych.
Lida sprzed 51 lat
Kronika ta oparta będzie na informacjach zawartych w przedwojennej "Ziemi Lidzkiej" . W miarę przybywania wiadomości, będziemy się starali poszerzać tę rubrykę. O jej wyglądzie będą decydować również czytelnicy. Pragniemy, by Państwo nas czytający, nadsyłali do nas informacje o przedwojennym życiu Lidy. Być może ktoś posiada w domu stare numery "Ziemi Lidzkiej" . Jeżeli tak jest, prosimy o kontakt z redakcją.
Czym żyła Lida i powiat lidzki w lecie 1939 roku, w ostatnie miesiące pokoj u?
" W czerwcu 1939 roku, Zarząd M iejski w Lidzie przystąpił do sporządzenia ogólnego planu zabudowania na obszarze objętym obecnymi granicami miasta. Właś c iciele posesyj zgłaszać mogą swoje wnioski w sprawie planu zabudowy miasta, który zostanie sporządzony według najnowszych metod urbanizacyjnych . W planie tym przewidziane są również wodociągi i kanalizacja oraz gładka nawierzchnia ulic "
Miasto posiadało również swoje życie kulturalne.
" W lipcu 1939 roku wystąpiła w Lidzie, Nowogródku i Baranowicza ch znakomita primadonna operetkowa p. Lucyna Szcze pańska w operetce Fr. Lehara pt. "Skowronek".
" 23 lipca tego roku na Słobódce w Lidzie, z inicjatywy Akcji Katolickiej odbyło się przedstawienie amatorskie. Odegrano sztukę w 3-ch aktach p t. "W c zym szczęście " . Wstęp bezpłatny . Pu bliczności 100 osób. "