|
Nasza kronika
W dniach 21-24 czerwca 1990 roku, drużyna naszego oddziału ZPB uczestniczyła w II Zlocie Turystycznym Polaków na Litwie. Miss Zlotu została wybrana lidzianka - Ania Chrul.
8 lipca br. w Trokach na Litwie, gościł na występach Polski Zespół Polklorystyczny z Lidy. Widzowie mogli obejrzeć przedstawienie pt. "Katyń". Wielkie brawa za ten spektakl należą się kierowniczce zespołu pani Annie Komińcz.
Już drugi rok nauczyciele z Lidy uczestniczą w kursie metodycznym, organizowanym przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 120-osobowa grupa nauczycieli z Białorusi (w tym 7 osób z Lidy i rejonu lidzkiego), Litwy, Łotwy, Ukrainy i Kazachstanu nie tylko poszerzyła swoje umiejętności w zakresie znajomości języka polskiego, ale także zwiedziła Częstochowę, Kraków, Kazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów.
Szkoła Letnia Kultury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprosiła na swoje dwa turnusy ośmiu lidzian. Wykładom z historii Polski oraz kultury i języka polskiego towarzyszyły interesujące spotkania m.in. z prof. Zdzisławem Najderem, przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, reżyserem Krzysztofem Zanussim, dziennikarzami i wieloma innymi, znanymi nie tylko w Polsce osobami.
20-osobowa grupa młodzieży z Lidy i okolic spędziła cały sierpień na obozie instruktorskim dla harcerzy na Turbaczu k. Nowego Targu. Program pobytu przewidywał ćwiczenia harcerskie, wycieczki górskie, wspaniałe podróże po Polsce, połączone ze zwiedzaniem Krakowa, Wadowic, Warszawy, Lublina i Szczecinka oraz z wypoczynkiem na Pomorzu. Ponadto grupie tej zapewniono spotkania z interesującymi ludźmi i zwiedzanie muzeów na Podhalu.
Inna grupa lidzkiej młodzieży przebywała, na zaproszenie polskich harcerzy, bawiących wcześniej w Lidzie, w ich obozach letnich w województwach gdańskim i olsztyńskim. Z tego wypoczynku i przy okazji nauki skorzystało 22 dziewcząt i chłopców. Grupa ta zdobyła podczas wyjazdu pierwsze nominacje harcerskie.
Dzięki staraniom Fundacji Pomocy Szkołom Polskim w ZSRR im.T.Goniewicza grupa 38 dzieci z polskich rodzin z Lidy poznała życie rodzinne swoich rówieśników w Krężnicy Jarej i Niedrzwicy Kościelnej k. Lublina. Oprócz ciekawych wycieczek po okolicach Lublina i wesołych imprez, dzieci mogły lepiej nauczyć się języka polskiego, obcując z rówieśnikami i ich rodzinami z Polski. Zorganizowane zostało również ognisko dla polskich grup, które przyjechały z Białorusi na letni wypoczynek do Polski. Impreza ta miała miejsce w Wąwolnicy k. Nałęczowa. Podczas niej dzieci mogły się spotkać z przedstawicielami Fundacji, od których otrzymały drobne prezenty.
Ogółem w tym roku, lidzki oddział ZPB zorganizował letni odpoczynek w Polsce dla 160 dzieci. 70 miejsc przydzielił dla Lidy Zarząd Główny ZPB. Nasze dzieci wypoczywały również na koloniach w Toruniu, Choszcznie (woj. Gorzowskie) i w Mońkach (woj. Białostockie).
Poszukują
Pan Piotr Gordziejko z Wielkiej Brytanii poszukuje swoich krewnych lub wiadomości o nich. W 1939 roku cała rodzina zamieszkiwała pod adresem: Leśniczówka, Lida, woj. nowogródzkie. Po wkroczeniu wojsk sowieckich cała rodzina została prawdopodobnie zesłana na Syberię. Jeżeli ktoś posiada informacje na ten temat, prosimy o kontakt z Zarządem.
W ubiegłym roku po raz pierwszy została wysłana z Białorusi grupa młodzieży na pełne studia do Polski. W grupie tej było również 5 osób z Lidy i rejonu. W tym roku przez sito komisji miejskiej i obwodowej przeszło 6 kandydatów miasta na studia uniwersyteckie oraz 4 osoby na kurs trzyletni.
Podziękowanie
W Lidzie powstała pierwsza na Białorusi Biblioteka Polska. Zaczęła ona pracę dzięki ofiarnej pomocy rodaków z Polski i Zachodu. Książki nadchodziły całymi strumieniami. Nie zawsze mogli my podziękować osobiście naszym ofiarodawcom. Dzisiaj, gdy powstała nasza gazeta, pragniemy przesłać im na jej łamach szczere Bóg zapłać. Natomiast mieszkańców Lidy zapraszany do czytania i poszerzania przez to swojej wiedzy. W Bibliotece, jednej z najbogatszych w zbiory na Białorusi, znajdziecię Państwo literaturę piękną, historyczną i naukową.
Zarząd