|
Słowo do Czytelnika
Szanowni mieszkańoy Lidy i Ziemi Lidzkiej! Drodzy rodacy! W latach 1936-1939 wydawany był w Lidzie miesięcznik zatytułowany "Ziemia Lidzka". Dzisiaj, po pięćdziesięcioletniej przerwie bierzecie do swoich rak gazet wydaną w języku ojczystym, która tytułem nawiązuje do dawnej, tej przedwojennej "Ziemi Lidzkiej". Oczywiście, czasy się zmieniają, więc i treść naszej gazety będzie nieco inna, ale przybierając tę starą nazwę, chcemy podkreślić to, że kontynuujemy kulturę i oświatę polską i jej dawne, dobre tradycje na Ziemi Lidzkiej, że stanowimy ciągłość naszego historycznego istnienia i trwania na tych ziemiach. Jesteśmy tutaj z dziada pradziada i mamy prawo do mowy ojczystej, kultury, oświaty, historii i tradycji narodowej. Jest to podstawowe prawo każdego narodu i konieczne mu do jego istnienia i somookreślenia się, podobnie jak chleb i woda niezbędne są do istnienia każdego człowieka. Nasze czasopismo jest tylko pewną formą odrodzenia i przybliżenia rzeszom lidzkich Polaków narodowego słowa, tradycji i kultury i w ogóle polskości. Nie możemy całkowicie zastąpić tego wszystkiego, zwłaszcza zapotrzebowania na polskie słowo, ale chcemy pomóc w odrodzeniu narodowym Polakom, mieszkającym w Lidzie, w Ziemi Lidzkiej i na całej Grodzieńszczyźnie.
Wszyscy musimy nad tym pracować i to nie tylko od święta, ale i na codzień, starając się mówić po polsku, sięgając po polską książkę i gazetę, popierając polską oświatę na Białorusi i wreszcie kultywując narodowe tradycje i obyczaje. To nie kosztuje nic lub prawie nic, a w efekcie daje ogromną satysfakcję. W dzisiejszych czasach, często bardzo trudnych, wymagających od nas wszystkich poświęceń i wyborów, nie wystarczy mówić o sobie "Jestem Polakiem", ale trzeba to również udowodnić swoją postawą i czynami, całym swoim życiem.
Nasza redakcja chce pomagać wszystkim, nie tylko w odrodzeniu narodowym, ale również w poznaniu histori i kultury polskiej, przede wszystkim tu, w Lidzie i jej okolicach. Chcemy informować o naszych wspólnych działaniach, zmierzającyoh do odnowy polskości. Pragniemy, by o obliczu "Ziemi Lidzkiej" decydowali wszyscy, a więc i czytelnicy. Mamy nadzieję, że zagościmy nie tylko w domach naszych czytelników, ale także i w ich sercach. Wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele i dlatego musimy dać sobie wzajemnie szansę poznania się. Zrobiliśmy już dużo, ale przed nami wyrastają wciąż nowe problemy, wciąż potrzebujemy nowych ludzi do wspólnej pracy nad odrodzeniem narodowym. Zapraszamy więc do lektury i współpracy. Nikt za nas tego nie zrobi.
Redakcja